Protokół z 28 sesji z dnia 10 lipca 2009r
Protokół Nr XXVIII/09
z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 10 lipca 2009r
w sali USC Urzędu Gminy w Dubiczach Cerkiewnych .
Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk
Stan rady – 15
Obecnych radnych - 14
Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz
2. Czykwin Mikołaj
3. Korch Wieczysław
4. Szymaniuk Irena
5. Żak Jan
6. Troc Aleksy
7. Karpiuk Andrzej
8. Karpiuk Jerzy
9. Boguń Wiktor
10. Jakoniuk Włodzimierz
11. Holonko Mikołaj
12. Berezniak Władysław
13. Guryn Mikołaj
14. Oksentiuk Nina
Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :
1. Kazimieruk Andrzej
Ponadto w sesji udział wzięli :
1. Anatol Pawłowski- Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne
2. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego
3. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne.
4. Anna Kulik – Skarbnik Gminy
oraz sołtysi wsi:
1. Irena Szymaniuk – Sołtys wsi Grabowiec,
2. Andrzej Karpiuk – Sołtys wsi Zabagonie
3. Wieczysław Korch – Sołtys wsi Witowo.
4. Nina Filipowicz – Sołtys wsi Górny Gród
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1500 otworzył XXVIII zwyczajną Sesję Rady Gminy. Stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 14 radnych, co stanowi ustawową ilość, przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.Przywitał radnych, Wójta Gminy i sołtysów wsi.
Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach stanowią załącznik do protokołu .
Do pkt. 2
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt porządku obrad. Przypomniał, iż projekt porządku obrad został radnym przedstawiony w zaproszeniach na sesję. Zwrócił się z zapytaniem, czy będą zgłaszane uwagi bądź propozycje zmian porządku obrad. Zmian nie zgłoszono.
W związku z powyższym, Rada Gminy jednogłośnie ( 14 głosów „za” ) przyjęła w głosowaniu jawnym jednogłośnie zaproponowany przez Przewodniczącego Rady, porządek obrad XXVIII Sesji Rady Gminy jak niżej:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 maja 2009r. DAP/712-196/09/SK,DAP/120/58/09/SK w sprawie zmiany nazewnictwa miejscowości Czechy Orlańskie, Krągłe, Górny Gród.
5. Zamknięcie XXVIII Sesji Rady Gminy.
Do pkt.3
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXVII Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.
Do pkt. 4
Wyjaśnień do przygotowanego projektu uchwały udzielił Sekretarz Gminy – Mikołaj Ławrynowicz. Stwierdził, że jak radni pamiętają na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 maja 2009r. DAP/712-196/09/SK, DAP/7120/58/09/SK Rada Gminy postanowiła przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami wsi Czechy Orlańskie , Krągłe, Górny Gród w sprawie zmiany nazewnictwa tych miejscowości figurujących w wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce, wprowadzonym w życie zarządzeniem nr 15 Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 10 lipca 1980 r. w sprawie ustalenia wykazu miejscowości w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. Urz. MAGTiOŚ Nr 4, poz. 9); Konsultacje, o których mowa zostały przeprowadzone i mieszkańcy ww. wsi wyrazili jednogłośnie wolę pozostania przy dotychczasowych nazwach swoich wsi . Po tym odczytał przygotowany projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zmiany nazwy miejscowości
Uwag do projektu nie wniesiono.
W związku z powyższym przystąpiono do głosowania.
W głosowaniu jawnym nad projektem uchwały udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, przeciw -0, wstrzymało się od głosu -0 i powzięto
Uchwałę Nr XXVIII/134/ 09
(w załączeniu)
w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zmiany nazwy miejscowości.
Przewodniczący stwierdził, że projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zmiany nazwy miejscowości został przyjęty jednogłośnie.
Wójt Gminy poinformował zebranych , że trwa dyskusja o rozszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego. Ministerstwo obiecuje pakiet finansowy dla gmin leżących w sąsiedztwie z Puszczą Białowieską z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie 100mln zł. Pieniądze mają być podzielone na 9 gmin ( Białowieża, Narewka, Dubicze Cerkiewne, miasto Hajnówka, Gm. Hajnówka, Narew, Kleszczele, Czeremcha i Czyże), które można będzie zainwestować w infrastrukturę , edukację i turystykę. W związku z poszerzeniem Parku zostanie zlikwidowane Nadleśnictwo Białowieża i zmniejszeniu ulegnie Nadleśnictwo Browsk. Rada Gminy Białowieża i Narewka, bo to ich przede wszystkim mają dotyczyć zmiany związane z poszerzeniem Parku, powinny do końca sierpnia podjąć odpowiednie uchwały ponieważ do poszerzenia Parku wystarczy zgoda tylko dwóch samorządów bo to tylko na ich terenie Park ma być poszerzony. Mają być prowadzone konsultacje z każdą gminą powiatu hajnowskiego. Jest też propozycja przekazania pakietu finansowego innym samorządom w wypadku nie osiągnięcia porozumienia z naszymi gminami. Kończąc stwierdził, że o przebiegu tej sprawy będzie informował radnych na kolejnych sesjach.
Do pkt. 5
Uwag i poprawek do protokółu z XXVII Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji, po czym o godz.1610 zamknął XXVIII Sesję Rady Gminy.
Protokołowała :
Przewodniczący Rady Gminy
Maria Pietryczuk
Jerzy Karpiuk
Metryka strony