Protokół z 27 sesji z dnia 26 czerwca 2009r

Protokół Nr XXVII/09

z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 26 czerwca 2009r
w sali USC Urzędu Gminy w Dubiczach Cerkiewnych .

 

Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk


Stan rady – 15
Obecnych radnych - 13

Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz

2. Czykwin Mikołaj

3. Korch Wieczysław

4. Szymaniuk Irena

5. Żak Jan

6. Troc Aleksy

7. Karpiuk Andrzej

8. Karpiuk Jerzy

9. Boguń Wiktor

10. Jakoniuk Włodzimierz

11. Holonko Mikołaj

12. Oksentiuk Nina

13. Guryn Mikołaj


Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :


1. Kazimieruk Andrzej

2. Berezniak Władysław


Ponadto w sesji udział wzięli :


   1. Anatol Pawłowski-   Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne

   2. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego

   3. Robert Igański      - funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerk.

   4. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne.

   5. Anna Kulik – Skarbnik Gniny Dubicze Cerkiewne.

       oraz sołtysi wsi:

 1. Włodzimierz Masalski – Sołtys wsi Czechy Orlańskie

 2. Leon Mikulicz – Sołtys wsi Koryciski,

 3. Irena Szymaniuk – Sołtys wsi Grabowiec,

 4. Michał Kot – Sołtys wsi Istok,

 5. Jan  Charytoniuk – Sołtys wsi  Stary Kornin,

 6. Andrzej Karpiuk – Sołtys wsi Zabagonie

 7. Jan Pietroczuk –Sajewicz – Sołtys wsi Wojnówka

 8.Wieczysław Korch – Sołtys wsi Witowo.

 9. Nina Sajewicz – Sołtys wsi Wiluki

Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył XXVII zwyczajną Sesję Rady Gminy. Stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 13 radnych, co stanowi ustawową ilość radnych , przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.Przywitał radnych, gości zaproszonych, Wójta Gminy, sołtysów wsi i pracowników urzędu gminy.

Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach stanowią załącznik do protokołu .

 

Do pkt. 2

Zawiadomienie na sesję z proponowanym porządkiem obrad stanowi załącznik  do protokołu .                 

Rada Gminy jednogłośnie ( 13 głosów „za” ) przyjęła w głosowaniu jawnym jednogłośnie całość porządku obrad XXVII Sesji Rady Gminy jak niżej:

1.   Otwarcie sesji.

2.   Przyjęcie porządku obrad.

3.   Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4 Podjęcie uchwał w sprawie:

     1) wyrażenia woli zabezpieczenia środków dotacji dla Gminnego Ośrodka Sportu i
         Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych na kontynuację w roku 2010 projektu p.n.
         „Rozbudowa i nadbudowa Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec”, .,

      2) wyrażenia   woli   zabezpieczenia  środków na rok 2010 na realizację projektu p.n.
        „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo
         oraz systemu przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze    
         Cerkiewne”,

     3) zmian w budżecie gminy na 2009r.,

5. Sprawy różne.

6. Zamknięcie XXVII Sesji Rady Gminy.

 

Do pkt.3

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXVI Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.

 

Do pkt. 4

Wyjaśnień do projektu uchwały w sprawiewyrażenia woli zabezpieczenia środków dotacji dla Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych na kontynuację w roku 2010 projektu pn.„Rozbudowa i nadbudowa Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec”, dokonała Pani Skarbnik Gminy – Anna Kulik

Ponieważ  pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła  

 

Uchwałę Nr XXVII/131/09
(w załączeniu)

w sprawie wyrażenia woli zabezpieczenia środków dotacji dla Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych na kontynuację w roku 2010 projektu p.n.„Rozbudowa i nadbudowa Gminnego Centrum Kultury w m. Grabowiec”,

 

2)  Do kolejnego projektu uchwały w sprawie  wyrażenia   woli   zabezpieczenia   środków na rok 2010 na realizację projektu pn. „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo oraz systemu przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze Cerkiewne”  wyjaśnień dokonał Wójt Gminy. Poinformował, że w związku z złożonym projektem o dofinansowanie środków unijnych na tę inwestycję należy zabezpieczyć w budżecie gminy na rok 2010 środki finansowe na realizację projektu pn „Rozbudowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Krągłe, Wygon, Klakowo oraz  budowę przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze Cerkiewne w kwocie  788 744,00zł (słownie: siedemset osiemdziesiąt osiem  tysięcy siedemset czterdzieści cztery  złotych) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich    na lata 2007-2013”, Działanie: 321   Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej. 

Dalej poinformował, że wykonano 65 projektów na przydomowe oczyszczalnie ścieków i dokonano zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Hajnówce zamiaru budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i taką zgodę już otrzymała gmina  ze Starostwa na piśmie. Średnio koszt  jednej oczyszczalni wynosi od 10 000 – 12 000zł. w  tej kwocie jest ujęte wykonanie przyłączy elektrycznych zgodnie z wymogami ustawy o energetyce.

Radny Żak zapytał co miało wpływ na zróżnicowane ceny kosztów oczyszczalni przydomowych.

Wójt Gminy wyjaśnił, że przede wszystkim, jednostkowe koszty wykonania poszczególnych przydomowych oczyszczalni różnią się ceną z uwagi na różne powierzchnie filtra gruntowo- roślinnego oraz ze względu na  różne odległości  pomiędzy poszczególnymi elementami oczyszczalni. Dalej poinformował, że na Jagodniki jest wykonana mapa do celów projektowych i zlecone jest wykonanie projektu technicznego sieci a ponadto gmina posiada ofertę na wykonanie projektu lokalnej oczyszczalni ścieków mechaniczno-biologicznej. Natomiast na wsie: Grabowiec i  Czechy Orlańskie  zostały opracowane mapy do celów projektowych  i zlecono   wykonanie projektu technicznego na wykonanie sieci z podłączeniem do oczyszczalni w Dubiczach Cerkiewnych. Na m. Koryciski i Stary Kornin  są opracowywane podkłady geodezyjne na oczyszczalnie ścieków. 

Ponieważ innych pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

W głosowaniu jawnym, Rada Gminy większością głosów (13 obecnych, 12 głosów za; 1 głos przeciw; i 0 – głosów wstrzymujący się; Rada Gminy powzięła 

 

Uchwałę Nr XXVII/132/09
(w załączeniu)

wyrażenia   woli   zabezpieczenia   środków na rok 2010 na realizację projektu p.n. „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo oraz systemu przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze

 

3) Wyjaśnień do przygotowanego projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r. przedstawiła Pani Skarbnik. Wyjaśnienia stanowią  załącznik nr 5 do projektu uchwały.

 

Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła  

 

Uchwałę Nr XXVII/133/09
(w załączeniu)

w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r

 

Do pkt. 5

W sprawach różnych głos zabrali:

Radny wsi Witowo – Wieczysław Korch – wnioskował o ustawienie znaku ostrzegawczego „uwaga zwierzęta domowe”  na odcinku drogi powiatowej od m. Witowo do lasu ALP w kierunku Stacji PKP Witowo.

 

Radna wsi Grabowiec – Irena Szymaniak – zwróciła się z prośbą o włączenie oświetlenia ulicznego na całą noc w dniu 12 lipca jest to święto parafialne dużo ludzi się zjeżdża a wieczorem jest tzw. zabawa taneczna przy świetlicy wiejskiej .

W drugim wniosku zapytała czy od nowego roku szkolnego zmieni w dowożeniu dzieci do szkoły.

Radny wsi Grabowiec – Szymaniak Grzegorz zapytał czy nie ma możliwości zmniejszenia populacji dzików , ponieważ dzików jest bardzo dużo i niszczą pola uprawne rolnikom.

Radny wsi Długi Bród – Andrzej Karpiuk   swój  wniosek skierował do radnego powiatu o zlikwidowanie wyrwy nad przepustem na drodze powiatowej pomiędzy m. Witowo i Długi Bród  oraz zlikwidowanie lokalnego zastoiska wodnego na drodze powiatowej Witowo-Piaski. W wyniku opadów deszczu piasek uległ częściowemu wypłukaniu w wyniku czego utworzyły się koleiny i kałuże stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Drugi wniosek był w sprawie nawiezienia piasku na drogę gminną w Długim Brodzie,  która również jest nieprzejezdna.

Sołtys wsi Istok – Michał Kot zapytał jak przedstawia się sprawa z remontem drogi zagumiennej oraz wnioskował o utwardzenie zjazdu z drogi powiatowej – ulicy w Istoku o pow. ok.20m2 (przy krzyżykach).

Ponadto zapytał radnego powiatu czy jest możliwość wyrównania poprzez obniżenie pobocza drogi powiatowej będącą ulicą wiejską we wsi Istok przy posesjach od nr 11 do nr 3 ponieważ w czasie opadów deszczu woda płynąca poboczem drogi przepływa przez asfaltową jezdnię i wpływa na podwórko do sołtysa wsi.

Radny wsi Tofiłowce –Jan Żak  zgłosił wniosek o zlikwidowanie zastoiska wodnego jakie tworzy się po opadach deszczu, na drodze powiatowej przy krzyżykach na wjeździe do wsi Tofiłowce oraz na drodze gminnej  Tofiłowce – Rutka i Tofiłowce – Koryciski.

Radny wsi Jagodniki - Holonko Mikołaj zgłosił wniosek do radnego powiatu w sprawie zastoisk wodnych na drodze żwirowej powiatowej w kierunku Dubicz Osocznych.

Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk  wnioskował o dokonanie przeglądu wszystkich dróg powiatowych o nawierzchni żwirowej wraz z zlikwidowaniem lokalnych zastoisk wodnych
W drugim wniosku zwrócił się o zlikwidowanie zadołowania w nawierzchni asfaltowej nad przepustem na drodze powiatowej zjeżdżając do wsi Werstok w odległości 30 m od drogi Dubicze Cerkiewne –Wojnówka.

Wnioskował też o odnowienie znaków drogowych i drogowskazów na drodze powiatowej na odcinku Werstok – Górny Gród.


Radny wsi Starzyna – Wiktor Boguń –poinformował o zawalonym przepuście na drodze gminnej w m. Górny Gród w stronę posesji Pana Oksentowicza.

Wójt Gminy odpowiadając na wnioski związane z naprawą dróg powiatowych  wyjaśnił, że zostaną przesłane pismem do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce w celu realizacji.

W sprawie wniosku radnej wsi Grabowiec odnośnie dojeżdżania dzieci do szkoły w nowym roku szkolnym 2009/2010 wyjaśnił, że nie przewiduje się żadnych zmian został ogłoszony przetarg  na realizację zamówienia pn. świadczenie usług w zakresie przewozu uczniów do Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych w roku szkolnym: 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012 na podstawie zakupionych biletów miesięcznych. W uzupełnieniu dodał, że jedynym wydatkiem dla gminy będzie zakup biletów miesięcznych dla dzieci, będą ci sami kierowcy i te same trasy. Po przejęciu usług przez firmę odejdą sprawy związane z remontem autobusów i ich utrzymaniem natomiast kierowcy w przerwach między kursami będą też do dyspozycji Wójta Gminy a całe przedsięwzięcie ma   przynieść ok. 30% oszczędności,

Ponadto w specyfikacji  został zapisany  warunek dodatkowy, że  w okresie wakacyjnym
( lipiec -sierpień) 1 raz w tygodniu w godzina porannych i popołudniowych uruchomi się  linię komunikacji publicznej( sprzedaż biletów) na trasie:   Dubicze Cerkiewne, Czechy Orlańskie, Werstok, Wojnówka, Starzyna, Wiluki, Zabagonie, Piaski , Witowo, Dubicze Cerkiewne ( trasa około 32 km).
Oświetlenie uliczne na święto lokalne zostanie włączone na całą noc.

Za wyrządzone  szkody przez dziki na polach uprawnych odpowiedzialność ciąży na kołach łowieckich. Jeżeli taka szkoda wystąpi, należy ją zgłosić do koła dzierżawiącego obwody łowieckie. 

       Po tym Wójt Gminy przedstawił wstępne ustalenia z spotkania z Ministrem Środowiska w sprawie Powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Rząd zapowiedział, że gminy z okolic Puszczy Białowieskiej dostaną 100 mln zł jeśli zgodzą się na powiększenie Parku. Pieniądze mają być podzielone na 9 gmin ( Białowieża, Narewka, Dubicze Cerkiewne, miasto Hajnówka, Gm. Hajnówka, Narew, Kleszczele, Czeremcha i Czyże).Chodzi o pakiet finansowy dla gmin leżących w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej część środków jest zagwarantowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i różne dotacje. Pieniądze te można będzie zainwestować w infrastrukturę , edukację i turystykę. W związku z poszerzeniem Parku Nadleśnictwo Białowieża zostanie zlikwidowane i zmniejszeniu ulegnie nadleśnictwo Browsk. Rada Gminy Białowieża i Narewka, bo to ich przede wszystkim mają dotyczyć zmiany związane z poszerzeniem Parku, powinny do końca sierpnia podjąć odpowiednie uchwały ponieważ do poszerzenia Parku wystarczy zgoda tylko dwóch samorządów bo to tylko na ich terenie Park ma być poszerzony. Dalej poinformował, że obie gminy podchodzą bardzo ostrożnie i na dzień dzisiejszy zajmują negatywne stanowisko w tej sprawie. Przypomniał radnym, że był taki okres gdzie Prezydent RP powołał specjalny zespół do opracowania zasad zarządzania puszczą, który też postulował poszerzenie parku i ucichło.

Do pkt. 6

Uwag i poprawek do protokółu z XXVI Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji, po czym o godz.1410 zamknął XXVII Sesję Rady Gminy.

 

 

 

Protokołowała :                                                                            

Przewodniczący Rady Gminy

Maria Pietryczuk                                                                                         

Jerzy Karpiuk

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Maria Pietryczuk

Wytwarzający/odpowiadający: Maria Pietryczuk

Wprowadzający: Marcin Siemieniuk-Morawski

Data wprowadzenia: 2009-11-20

Data modyfikacji: 2016-08-19

Opublikował: Marcin Siemieniuk-Morawski

Data publikacji: 2009-11-20