Protokół z 26 sesji z dnia 27 maja 2009r

Protokół Nr XXVI/09

z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu  27 maja  2009r
w sali USC Urzędu Gminy w Dubiczach Cerkiewnych .

 

Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk


Stan rady – 15
Obecnych radnych - 13

Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz
2. Czykwin Mikołaj
3. Korch Wieczysław
4. Szymaniuk Irena
5. Żak Jan

6. Troc Aleksy
7. Karpiuk Andrzej
8. Karpiuk Jerzy
9. Boguń Wiktor
10. Jakoniuk Włodzimierz
11. Holonko Mikołaj

12. Berezniak Władysław

13. Guryn Mikołaj


Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :


1. Kazimieruk Andrzej

2. Oksentiuk Nina

Ponadto w sesji udział wzięli :


   1. Anatol Pawłowski-   Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne

   2. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego

   3. Jan Niczyporuk      -  Komendant  Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerk.

   4. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne.

   5. Bożena  Maria Markiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych

   6. Mieczysław Kazimierz Baszko- Członek Zarządu Sejmiku Województwa Podlaskiego

   7. Robert Żyliński – Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku.

   8. Andrzej Dawidziak – Kierownik Referatu Kontroli Projektów – Urzędu Marszałkowskiego  w Białymstoku.

   9. Janowski Mikołaj  - Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Hajnówce

 

oraz sołtysi wsi:

 

 1.  Helena Bielewiec  - Sołtys wsi Dubicze Cerkiewne,

 2.  Leon Mikulicz  – Sołtys wsi  Koryciski,

 3. Irena Szymaniuk – Sołtys wsi Grabowiec,

 4. Michał Kot – Sołtys wsi Istok,

 5. Jan Leoniuk – Sołtys wsi Rutka,

 6. Andrzej Karpiuk – Sołtys wsi Zabagonie

 7. Jan Pietroczuk –Sajewicz – Sołtys wsi Wojnówka

 8. Wieczysław Korch – Sołtys wsi Witowo.

 Oraz mieszkaniec  wsi  Dubicze Cerkiewne – Pan Stefan   Pietrzak.

 

      Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył XXVI zwyczajną Sesję Rady Gminy. Stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 13 radnych, co stanowi ustawową ilość, przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Przywitał radnych, gości zaproszonych, Wójta Gminy, sołtysów wsi, kierowników jednostek organizacyjnych  oraz  mieszkańca ulicy Osiedlowej z Dubicz Cerkiewnych. Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach stanowią załącznik do protokołu .

 

Do pkt. 2

Zawiadomienie na sesję z proponowanym porządkiem obrad stanowi załącznik  do protokołu .

Ponadto, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk, zaproponował rozszerzenie porządku obrad o punkt -Powzięcie uchwał w sprawie:

1) zmian w budżecie gminy na 2009r,

2) wyrażenia   woli   zabezpieczenia   środków na  rok 2010  na  realizację projektu p.n. „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo oraz systemu przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze Cerkiewne”,

3) przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Czechy orlańskie, Krągłe,Górny Gród w sprawie zmiany nazewnictwa miejscowości.

4) opinii dotyczącej nowych specjalnych obszarów  ochrony siedlisk Natura 2000 położonych na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne i zrealizowanie   jako punkt 8 porządku obrad natomiast pozostałe punkty porządku obrad przesunąć o jeden punkt dalej.  

 

Ponieważ radni nie zgłosili innych propozycji, wniosek o rozszerzenie porządku obrad został poddany pod głosowanie:    

Rada Gminy jednogłośnie ( 13 głosów „za” ) przyjęła zaproponowane zmiany do porządku obrad przez Przewodniczącego Rady a następnie w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła całość porządku obrad  XXVI Sesji Rady Gminy  jak niżej:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4. Interpelacje i zapytania radnych

5. Ocena realizacji działań związanych z pozyskiwaniem środków poakcesyjnych z programów RPO i PROW na  lata 2007 – 2013 w gminie Dubicze Cerkiewne.

6. Propozycja rozważenia możliwości zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom (psy) oraz ich wyłapywania  jako zadanie własne gminy – wynikające z ustawy  z 13.09.1996r. o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach  oraz  ustawy z  dnia 21.08.1997r. o ochronie zwierząt.

7. Sprawozdanie z realizacji  „Programu gospodarki odpadami na terenie gminy Dubicze Cerkiewne za lata 2007- 2008.”

8. Podjęcie uchwał w sprawie:

   1) zmian w budżecie gminy na 2009r.,

   2) wyrażenia   woli   zabezpieczenia   środków na  rok 2010  na  realizację projektu p.n. „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo oraz systemu przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze Cerkiewne”,

   3) przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Czechy Orlańskie, Krągłe, Górny Gród w sprawie zmiany nazewnictwa miejscowości.

   4)opinii dotyczącej nowych specjalnych obszarów  ochrony siedlisk Natura 2000 położonych na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne

9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10. Sprawy różne.
11. Zamknięcie  XXVI Sesji Rady Gminy.

 

Do pkt.3

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXV Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.

 

Do pkt. 4.

W tym punkcie porządku obrad głos zabrali:

Radny wsi  Witowo – Wieczysław Korch

Wniosek  skierował do Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w   Białymstoku w sprawie  naprawy  przepustu na kanale Witowo – Istok  na odcinku drogi Witowo – Pasieczniki Małe. Poinformował, że w powyższej sprawie już kilkakrotnie monitował ale  bez większego skutku. Dlatego też  ze względu na obecność na sesji Pana Dyrektora jeszcze raz zwraca się z prośbą o  przeanalizowanie  wniosku i podjęcie działań w kierunku naprawy  przepustu.

 

Radny wsi Koryciski – Aleksy Troc

Zwrócił się do radnego powiatu o uzupełnienie ubytków  w nawierzchni bitumicznej  na całym odcinku ulicy w Koryciskach. Dodał, że  cząstkowe  uzupełnianie  emulsją asfaltową nie  poprawi stanu drogi ponieważ ulica wymaga gruntownej naprawy.

 

Radny wsi Czechy Orlańskie - Berezniak  Władysław

Zapytał o termin  realizacji  drogi w m. Czechy Orlańskie przez powiat w Hajnówce.

 

Radny wsi Tofiłowce – Jan Żak

Poinformował, że oświetlenie uliczne w m. Tofiłowce  zapala się za wcześnie proponował      ustawić zegar o godzinę  później.

W drugim wniosku  wskazał potrzebę  uzupełnienia ubytków w nawierzchni asfaltowej na drodze Orla – Dubicze Cerkiewne (a szczególnie na zakrętach  drogi) na terenie działania  Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku Podlaskim.

 

Radny wsi Dubicze Cerkiewne – Włodzimierz Jakoniuk

Ze względu na obecność gości zaproszonych  z Urzędu Marszałkowskiego nawiązał do  drogi  wojewódzkiej  Jelonka – Dubicze Cerkiewne, która wymaga  poszerzenia  i  szybkiej naprawy zwrócił się z zapytaniem do gości czy ta sprawa  jest im znana i kiedy  będzie   robiona droga wojewódzka na odcinku  Jelonka – Dubicze Cerkiewne.

 

Radny wsi Starzyna – Wiktor Boguń

Nawiązał do  wykonanego oświetlenia ulicznego w gminie .Stwierdził, że w m. Klakowo wykonano natomiast   nadal  nie ma oświetlenia ulicznego w m.  Krągłe i Bobince. Zapytał czy zostanie wykonane.

 

Radny wsi Jagodniki – Mikołaj Holonko

Nawiązując do wypowiedzi poprzednika  zgłosił potrzebę wykonania oświetlenia ulicznego w m. Siemiwołoki.

Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk

Zgłosił wniosek o  zainstalowanie lamp ulicznych w m. Wiluki od strony Werstoku.

 

Przewodniczący Rady Gminy zobowiązał  Wójta Gminy do udzielenia odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania w pkt.9 dzisiejszego porządku obrad.

 

Do pkt. 5

Przewodniczący Rady Gminy oddał głos  Panu Wójtowi, który  dokonał oceny realizacji działań związanych  z pozyskiwaniem środków poakcesyjnych z programów RPO i PROW  na lata 2007 – 2013 w gminie Dubicze Cerkiewne. Stwierdził, że w latach 1990 -2003 w województwie podlaskim realizowane były inwestycje ze środków funduszy przedakcesyjnych ( PHARE, SAPARD )  były to środki bezzwrotnej pomocy finansowej udzielane Polsce przez Unię Europejską a  ich najważniejszym zadaniem było przygotowanie Polski do członkostwa w UE oraz pomoc w wyrównaniu różnic gospodarczych. Natomiast data 1 maja 2004r. wyznaczyła nowe ramy czasowe funkcjonowania w Polsce programów  finansowanych z funduszy strukturalnych UE oraz Funduszu Spójności. Programy  wdrażane to Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006 oraz 5 Sektorowych Programów Operacyjnych – finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Dodał, że pod pojęciem  projekty miękkie należy rozumieć przede wszystkim projekty szkoleniowe, organizacje dodatkowych zajęć, opracowanie i wdrożenie programu rozwoju szkoły, wypłata stypendiów, rozwój edukacji przedszkolnej są to  przedsięwzięcia o charakterze nieinwestycyjnym.
Po tym  wymienił  realizowane projekty w gminie Dubicze Cerkiewne na przestrzeni lat 2003- 2009 jak niżej:.

1) w ramach Narodowego Funduszu PHARE 2001, Funduszu Małych Projektów, Polska Granica Wschodnia był realizowany projekt pn. „Puszcza Białowieska – geniusz przyrody – talent człowieka na styku kultur” w realizacji, którego uczestniczyło  Starostwo Powiatowe w Hajnówce i rejonowy Oddział Kultury w Swisłoczy (Białoruś).

2) Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerkiewnych w m-cu lipcu 2005r. realizowała projekt pn. Dubickie karty Historyczne w ramach Ogólnopolskiego Programu „Równać Szansę 2005” – Małe Granty regionalne finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

3) W listopadzie 2005r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerkiewnych realizowała projekt „Działaj lokalnie „ Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez  Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.

4) We wrześniu 2006r. realizowano projekt „Zaczarowany babci świat” wspierany przez  Fundację wspomagania Wsi w ramach konkursu „Kultura Bliska”

5) Zespół Szkół w Dubiczach Cerkiewnych w ramach programu „Razem – wymiana młodzieży – szkolni partnerzy” nawiązał współpracę ze szkołą ukraińską

6) W m-cu grudniu 2006r. rozpoczęto realizację projektu partnerskiego realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.A.Komeńskiego  na utworzenie „Klubu przedszkolaka na wsi” Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

7) W lutym 2007r. odbyła się ocena merytoryczna wniosków zgłoszonych przez  podlaskie szkoły do projektu „Aktywna szkoła” realizowanego przez PSPiA KLANZA Oddział Białostocki. Projekt  Zespołu  Szkół w Dubiczach Cerkiewnych  za projekt „Równy start”  otrzymał I miejsce w rankingu, którego głównym celem było eliminowanie  dysproporcji edukacyjnych i interpersonalnych poprzez wzmocnienie motywacji do nauki i poczucia własnej wartości.

8)12 lutego 2007r. została podpisana umowa pomiędzy Zespołem Szkół w Dubiczach Cerkiewnych a Euroregionem Puszcza Białowieska na realizację projektu „Sztuka bez granic – puszczańskie klimaty wczoraj , dziś jutro”.

9) Przez kobiety z terenu gminy jest   realizowany konkurs   w  ramach  projektu „Kobieta  Zadbana- Aktywna – Doświadczona-Rodzinna –Atrakcyjna” dofinansowanego ze środków Programu „działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w Hajnówce.

10) W miesiącu październiku Lokalna Grupa Działania „Puszcza  Białowieska” wspólnie z GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych  rozpoczęła projekt ”Po nitce do kłębka” jest to kontynuacja programu „Kraina - Żubra - zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w regionie Puszczy Białowieskiej  w oparciu o walory przyrodnicze i kulturowe”.

11) Projekt systemowy „Aktywne wakacje- Aktywna integracja” był realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dubiczach Cerkiewnych .

12) W ramach środków uzyskanych przez Rząd Rzeczypospolitej z kredytu Międzynarodowego Banku  Odbudowy i Rozwoju na Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich Gmina Dubicze Cerkiewne uzyskała kwotę 26 800 EUR, co stanowi 95992zł na lata 2008/2009.  W 2008r. wykorzystano połowę tej kwoty na realizację usług społecznych dla  osób starszych, dzieci i młodzieży oraz dla rodzin. Środki te wpłynęły na podniesienie poziomu integracji społecznej w gminie.

13) Projekt „Zaczarowany babci świat” był realizowany przez Zespół Szkół w Dubiczach Cerkiewnych w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Dubiczach Cerkiewnych  w ramach programu POKL Narodowa  Strategia Spójności.

Podsumowując  swą wypowiedź, Wójt Gminy  stwierdził, że jest zadowolony z ich realizacji ponieważ jest ich dużo jak na taką małą gminę, przy tym  podziękował Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Dubiczach  Cerkiewnych za wkład w realizację projektów przez szkołę.

Następnie  przedstawił  realizowane projekty tzw.  projekty twarde inaczej projekty infrastrukturalne o charakterze inwestycyjnym, np. budowa, modernizacja budynków, remont np. boiska, zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych. W ramach tych projektów  realizowano w gminie:
 

1) projekt  -przebudowa drogi gminnej w m. Grabowiec w ramach programu Aktywizacji obszarów wiejskich w latach 2001- 2003.

2) budowa II etapu kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami i przykanalikami w Dubiczach Cerkiewnych SAPARD 2004r.

3) remont budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i  Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych wraz z zagospodarowaniem placu przyległego do budynku Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007r.

W dalszej części wymienił wnioski składane przez gminę i które nie zostały  zakwalifikowane do dofinansowania przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku:

1) infrastruktura Kultury w nowym wymiarze – remont i wyposażenie GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych – 2008r,

2) przebudowa drogi gminnej w m. Tofiłowce 2008r. RPO WP

3)Przebudowa i rozbudowa oraz wyposażenie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych,

4) Przebudowa dróg gminnych: Werstok-Wiluki, Grabowiec-Dubicze Cerkiewne 2008r. RPO

5) Równe szanse, lepszy start-rozszerzenie oferty edukacji  przedszkolnej w gminie Dubicze Cerkiewne EFE- rozpatrzono negatywnie  2008r.

6) Remont świetlicy wiejskiej w Grabowcu wraz z zagospodarowaniem placu przyległego do budynku 2006r. Sektorowy Program Operacyjny  „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006.

Przedstawił też projekty, w których  gmina ubiegała się o dofinansowanie ze środków budżetu państwa i które zostały rozpatrzone negatywnie:

1)      rozbudowa i nadbudowa Centrum Kultury w Grabowcu,

2)      II etap remontu GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych,

3)      Poprawa infrastruktury drogowej poprzez przebudowę dróg gminnych w m. Tofiłowce, Werstok – Wiluki oraz Grabowiec-Dubicze Cerkiewne.

4)      Modernizacja zalewu wodnego „Bachmaty” na rzece Orlanka.

Kończąc swą wypowiedź Wójt Gminy wyraził niezadowolenie z powodu  nie zakwalifikowania naszych wniosków o dofinansowanie przez władze wojewódzkie. Przytoczył przykład  wniosku złożonego o  remont  budynku Ośrodka Zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych, który został opracowany przez  firmę konsultingową i po złożeniu projektów przez gminy  Marszałek Województwa podjął decyzję o przeznaczeniu środków    na remont szpitali. Zdaniem Wójta Gminy  Marszałek powinien przed ogłoszeniem naboru wniosków ustalać zasady na jaki cel zostaną przeznaczone środki w celu uniknięcia wydatkowania  przez gminy zbędnych środków związanych z opracowaniem projektów.  Następnie  nawiązał do projektów składanych  na przebudowę dróg, gdzie gmina  ze względu na brak środków   zaplanowała przebudowę  dróg tzw. tanią technologią ale komisja oceniająca  projekty Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku odrzuciła wszystkie projekty, które zawierały tzw. tanią technologię, ponieważ władze wojewódzkie zadecydowały, że  będą budowane dobre drogi- drogą  technologią na które gminy biedne nie mogą pozwolić ze względu na brak środków finansowych.. Korzystając z obecności na sesji przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Wójt Gminy  zwrócił się z prośbą o  uwzględnienie  występujących potrzeb gminy Dubicze Cerkiewne  szczególnie w zakresie infrastruktury oraz podjęcie działań zmierzających  do zwiększenia pomocy unijnej gminom mniejszym i biedniejszym.

Materiały przedstawione przez Wójta Gminy  dot. oceny realizacji  działań związanych z pozyskiwaniem środków poakcesyjnych z programów RPO i PROW na lata 2007-2013 w gminie Dubicze Cerkiewne stanowią załącznik do protokołu.

W dyskusji  głos zabrali:

          Pan Mieczysław Kazimierz Baszko – członek Zarządu Województwa Podlaskiego po zabraniu głosu podziękował za zaproszenie na sesję. Podkreślił, że w Urzędzie Marszałkowskim odpowiedzialny jest za sprawy   Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departamentu Mienia  Geodezji, Regionalnego  Ośrodka Polityki Społecznej, Wojewódzkiego  Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku. Podkreślił, że środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 są największymi środkami jakie otrzymało nasze województwo w ostatnim okresie  którymi dysponuje Sejmik Województwa Podlaskiego i z tych środków każda gmina skorzysta. Poinformował, że  wkrótce  można będzie składać projekty w ramach PROW na działanie: podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej i z tego programu można będzie ubiegać się o środki na budowę wodociągu,  wspomniał też o  podatku VAT którego nie można zaliczyć w PROW do kosztów kwalifikowanych  i który stanowi   duży wydatek dla gmin  dodał, że w tej sprawie została złożona interwencja  do Ministerstwa. Następnie w swojej wypowiedzi nawiązał do programu  PROW  działania: Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa, którego beneficjentem jest starostwo i pomoc udzielana  służy poprawie struktury obszarowej poszczególnych gospodarstw rolnych oraz gruntów leśnych. W ramach projektu  przeprowadza się prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, uwzględniając wymogi środowiska naturalnego. Prace te obejmują w szczególności zapewnienie niezbędnych dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych stanowiących własność gmin  a celem  działania jest poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych poprzez wykonanie prac scaleniowych, wytyczenie i urządzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych, dojazdów do zabudowań gospodarczych oraz  wydzielenie, bez procedury wywłaszczeniowej, niezbędnych gruntów na cele infrastruktury technicznej i społecznej w ramach postępowania scaleniowego. Pomoc polega na refundacji kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację projektów w wysokości  maksymalnie 100 % kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Wymagany wkład środków publicznych, w wysokości co najmniej 25 % kosztów kwalifikowalnych projektu, pochodzi z budżetu państwa. Poinformował również o możliwości uzyskania środków  w ramach Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska”.

Kończąc  stwierdził, że cieszy się, że mógł uczestniczyć w sesji i  zapoznać się z  występującymi problemami w gminie Dubicze Cerkiewne.

         Jako kolejny  zabrał  głos Pan Mikołaj Janowski,  podziękował za zaproszenie na obrady sesji i jako kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w  Hajnówce poinformował o wypłacanych rolnikom płatnościach bezpośrednich za 2008r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała płatności bezpośrednie 1 403 096 rolnikom, co oznacza, że płatności te otrzymało 98,86% rolników, którzy złożyli wnioski w 2008 r. Kwota wypłaconych płatności podstawowych i uzupełniających  wynosi około  8,55 mld zł, a wraz z płatnościami z tytułu ONW około 10 mld zł. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, datą rozliczenia płatności bezpośrednich za ubiegły rok jest 30 czerwca 2009 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  po niezbędnym sprawdzeniu wniosków w ramach kontroli administracyjnych, przystąpiła już w listopadzie 2008 r. do wydawania decyzji administracyjnych w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Pierwsze płatności zostały przekazane na rachunki bankowe rolników 1 grudnia 2008 r. Płatności były realizowane w tempie znacznie szybszym niż w poprzednich latach, w grudniu 2008 r. pieniądze z tego tytułu otrzymało ok. 860 tys. rolników, a Agencja przekazała na ich konta bankowe w pierwszym miesiącu realizacji dopłat łącznie ponad 4 mld zł.

Zaznaczył, że większość rolników otrzymała wnioski łatwiejsze do wypełnienia ponieważ ARiMR dostarczyła rolnikom wypełnione częściowo wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcjami. Rolnicy, którzy występowali po raz pierwszy o takie płatności, wypełniali czysty formularz wniosku. Część rolników, która ubiegała się o przyznanie płatności bezpośrednich w 2008 r. została poddana kontrolom na miejscu, podczas których sprawdzane były zadeklarowane we wnioskach dane o powierzchni i rodzaju upraw ze stanem faktycznym. Na podstawie wyników z kontroli na miejscu stwierdzono, że spośród wszystkich wytypowanych do takich kontroli około 16,1% rolników zawyżyło powierzchnię deklarowaną we wniosku w stosunku do powierzchni stwierdzonej.

Dalej  zapoznał z pomocą finansową na  wspieranie gospodarstw niskotowarowych, która  skierowana jest do gospodarstw rolnych o stosunkowo niewielkim potencjale ekonomicznym a uzyskane pieniądze rolnik może wykorzystać na przedsięwzięcia dotyczące produkcji rolniczej lub pozarolniczej działalności gospodarczej i wypłacana jest co roku przez kolejnych pięć lat., Przypomniał o składaniu oświadczenia do wniosku o spełnieniu co najmniej jednego z celów zawartych w planie rozwoju gospodarstwa- może to być zakup ziemi, wydzierżawienie ziemi, przystąpienie do grupy producentów rolnych.

W sprawie rent strukturalnych poinformował, że w chwili obecnej Agencja nie przyjmuje wniosków ale jest lista na którą  rolnicy kwalifikujący się do otrzymania renty strukturalnej mogą  zapisywać się w kolejkę. Program rent strukturalnych skierowany jest do rolników będących w wieku przedemerytalnym, posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni co najmniej 3 ha  użytków rolnych.

W dyskusji głos zabrali:

Mieszkaniec wsi Dubicze Cerkiewne Pan Stefan Pietrzak zwracając się do Pana Janowskiego zapytał co zrobił dla  naszego  powiatu i gminy Dubicze Cerkiewne będąc radnym wojewódzkim i powiatowym.

Pan  Janowski udzielając odpowiedzi  poinformował, że na pewno  starał się zrobić  jak najwięcej dla gminy Dubicze Cerkiewne chociaż    były to może sprawy  mniej zauważalne dla mieszkańców, ponadto   na dzisiejszą  sesję został zaproszony do Dubicz Cerkiewnych i nie będzie przedstawiał swego dorobku – stwierdził Pan Janowski. Dodał tylko, że w wyborach  na radnego wojewódzkiego  otrzymał  3100 głosów  a w wyborach do powiatu 2000 głosów i  te  liczby   chyba  mówią  o wszystkim.

Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 10-cio minutową przerwę.

Do pkt. 6

Po wznowieniu obrad, Przewodniczący Rady Gminy, oddał głos Panu Eugeniuszowi Makarewicz – inspektorowi  urzędu gminy, który przedstawił propozycję rozważenia możliwości zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom (psy)  oraz ich wyłapywania. Jest to zadanie własne gminy – wynikające z ustawy  z 13.09.1996r. o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach  oraz  ustawy z  dnia 21.08.1997r. o ochronie  zwierząt. Stwierdził, że problem wałęsających się psów w gminie  staje się coraz bardziej  dokuczliwy dla mieszkańców  a w szczególności latem w okresie wakacyjnym. Na dzień dzisiejszy  złożone  są dwie skargi w gminie od mieszkańców wsi o wałęsających się psach, które  zagrażają  ludziom a w szczególności dzieciom i osobom starszym. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na gminy obowiązek wyłapywania psów i  umieszczanie ich w schroniska dla zwierząt. Gmina przeprowadziła  rozmowy z przedstawicielami kilku schronisk dla zwierząt, które oferują    podpisanie umowy na wyłapywanie bezpańskich psów z firmą z Wasilkowa za  kwotę 1000zł miesięcznie jako ryczałt oraz  250zł od każdego złapanego psa umieszczonego w schronisku.

Druga oferta wpłynęła od schroniska dla zwierząt w m. Radysy gmina Biała Podlaska. Przeprowadzono rozmowę z właścicielem  P. Dworakowskim  co do podjęcia współpracy i podpisania umowy  za kwotę  15 000zł na okres 7 miesięcy, dwa razy w tygodniu gotowi są do przyjazdu na teren gminy w celu odłowienia  psów bezdomnych.

  W sprawie zaproponowanej odpłatności  przez firmy zajmujące się odławianiem psów radni wyrazili negatywne stanowisko. Uzasadniając, że w skali roku jest to dla gminy duży wydatek  a gmina zamiast wydatkować środki na  inwestycje, które są niezbędne dla rozwoju gminy będzie wydawać je na utrzymanie psów. Ze względu na wysokie koszty radni nie wybrali żadnej oferty i wnioskowali o   kontynuowanie przez gminę dalszych działań zmierzających do znalezienia tańszych ofert utrzymania odławianych  psów.

 

Do pkt. 7

Kolejny punkt porządku obrad  dotyczył sprawozdania z realizacji  „Programu gospodarki odpadami na terenie gminy Dubicze Cerkiewne  za lata 2007- 2008.” , które  przestawił Pan Eugeniusz Makarewicz.  Zaznaczył, że Plan Gospodarki Odpadami na lata 2004-2015 został przyjęty Uchwałą Rady Gminy w dniu 26 listopada 2004r. Zgodnie z  art. 14 ustawy o odpadach ustawodawca określił iż sprawozdanie z realizacji planu gospodarki odpadami powinno być sporządzone w okresie dwóch lat kalendarzowych według stanu na dzień 31 grudnia kończącego ten okres. Sprawozdanie  przedstawia  postęp w realizacji zadań zawartych w  Gminnym Planie Gospodarki Odpadami a realizacja powyższych zadań ma na celu prowadzenie prawidłowej gospodarki odpadami. Oceniając realizację Gminnego Planu Gospodarki odpadami  należy przyznać, że zadania zawarte w harmonogramie realizacji przedsięwzięć  obejmującym lata 2007 – 2008 zostały wykonane połowicznie. Jednym z ważnych  zadań do realizacji  na lata 2009- 2010 będzie zamknięcie i rekultywacja gminnego składowiska odpadów w Dubiczach Cerkiewnych oraz rozwiązanie gospodarki odpadami po zamknięciu składowiska – wybór Zakładu Zagospodarowania odpadów, gdzie mogą być deponowane odpady z terenu gminy. Ponadto zaznacza się zwiększenie z roku na rok liczby mieszkańców objętych zorganizowaną zbiórką odpadów komunalnych. W roku 2007 objętych było 185 gospodarstw (20%), w roku 2008 – 207 gospodarstw (22%).

Sprawozdanie  z realizacji Gminnego Planu Gospodarki Odpadami w okresie 2007 – 2008 stanowi załącznik do protokołu.

Rada Gminy przyjęła sprawozdanie z realizacji  „Programu gospodarki odpadami na terenie gminy Dubicze Cerkiewne  za lata 2007- 2008”.

 

Do pkt. 8

1) Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r. przedstawiła Pani Skarbnik informując, że zmiany w budżecie dotyczą m.in. finansowania projektu „infrastruktura kultury w nowym wymiarze – remont i wyposażenie GOKSiR w Dubiczach Cerkiewnych w części dotyczącej wysokości dofinansowania ze środków  UE.  W poprzedniej  uchwale błędnie wyliczono wysokość dofinansowania zawyżając kwotę dofinansowania o 1 zł. Dodała, że wysokość dofinansowania zgodnie z obowiązującymi procedurami musi być w tej samej wysokości jak we wniosku i nie może przekroczyć  75% kosztów kwalifikowanych. Natomiast dalsze zmiany  wynikają z otrzymanych dotacji celowych i  dodatkowych wpływów do gminy.

Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła  

 

Uchwałę Nr XXVI/127/09
(w załączeniu)

w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009r.

 

 

 

2)  Do drugiego projektu uchwały, w sprawie wyrażenia   woli   zabezpieczenia   środków na  rok 2010  na  realizację projektu p.n.  „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo oraz systemu przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Dubicze    Cerkiewne”, wyjaśnień udzieliła również Pani Skarbnik – Anna Kulik. Poinformowała, że w związku z planowaną w latach 2009- 2010 budową wodociągu w m. Górny Gród, Nikiforowszczyna, Wygon i systemu przydomowych oczyszczalni ścieków gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze środków programu PROW  jako działanie: podstawowe usługi dla ludności i gospodarki wiejskiej. W celu spełnienia wymagań Instytucji Wdrażającej i nie mieć problemów przy ocenie formalnej wniosku należy podjąć uchwałę intencyjną o zabezpieczeniu środków na przyszły rok

 

 

 

 

Ponieważ pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

            W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła  

 

Uchwałę Nr XXVI/128/09
(w załączeniu)

w sprawie wyrażenia   woli   zabezpieczenia   środków na  rok 2010  na  realizację projektu p.n.  „Budowa sieci wodociągowej w m. Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon, Klakowo

3) Wyjaśnień do kolejnego projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Czechy orlańskie, Krągłe, Górny Gród  w    sprawie zmiany nazewnictwa miejscowości udzielił – Sekretarz Gminy – Mikołaj Ławrynowicz. Poinformował radnych, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Białoruskiej Komisji Historycznej proponuje dokonanie zmiany nazw miejscowości gminnych :Czechy Orlańskie na Czochy Orlańskie, Krągłe na Kruhłe oraz Górny Gród na Hurynowy Hrud. Przytoczył art.8 ust. 3 ustawy o  urzędowych nazwach miejscowości w Polsce – minister posiada  uprawnienia  o wnioskowanie zmiany nazw miejscowości a gmina w ciągu 60 dni ma zająć stanowisko w powyższej sprawie podejmując stosowną uchwałę.

 

Radni w swoich wypowiedziach  nie byli za zmianą nazw miejscowości proponowanych przez ministra, motywując dużymi kosztami wynikającymi z  tych  zmian,  pomimo to decyzję w tej sprawie pozostawiają mieszkańcom zainteresowanych  wsi, którzy wypowiedzą się podczas konsultacji.

Ponieważ innych pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

            W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła  

 

Uchwałę Nr XXVI/129/09
(w załączeniu)

w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Czechy Orlańskie, Krągłe, Górny Gród  w    sprawie zmiany nazewnictwa miejscowości

4) Dalszy projekt uchwały w sprawie opinii dotyczącej nowych specjalnych obszarów  ochrony siedlisk Natura 2000   położonych na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne również przedstawił Sekretarz Gminy – Mikołaj Ławrynowicz. Przytoczył pismo z dnia 29 kwietnia br. Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który przedstawił stanowisko w sprawie rozszerzenia obszaru ochrony siedlisk Natura 2000. Rozszerzenie  obejmuje także część gminy Dubicze Cerkiewne. Sekretarz Gminy zaproponował zajęcie negatywnego stanowiska przez radę w powyższej kwestii  przedstawiając przesłanki, które szeroko i szczegółowo omówił. Ocenił negatywnie działania w tym zakresie prowadzone przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, zarzucił m.in. brak konsultacji w powyższej sprawie z samorządami, nie precyzyjne określenie przebiegu nowej granicy obszarów Natura 2000, zaliczenie do tych obszarów terenów zurbanizowanych. Dodał także, że  rozszerzenie tej formy ochrony może wpłynąć negatywnie na rozwój gospodarczy gminy spowodowany  różnego rodzaju nakazami i zakazami.

 

Radni w dyskusji potwierdzili przedstawione wyżej wyjaśnienia  przez Sekretarza Gminy

 

Ponieważ  pytań nie zgłoszono, projekt uchwały, po odczytaniu przez Przewodniczącego Rady Gminy, został poddany pod głosowanie.

W głosowaniu jawnym, Rada Gminy jednogłośnie (13 obecnych, 13 głosów "za") powzięła  

 

Uchwałę Nr XXVI/130/09
(w załączaniu

w sprawie opinii dotyczącej nowych specjalnych obszarów  ochrony siedlisk Natura 2000   położonych na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne.

 

Do pkt. 9

 

W związku  z  nieobecnością Wójta Gminy do końca sesji, który opuścił salę obrad ze względu na inne ważne sprawy, radni postanowili, że  odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych zostaną przełożone na następną sesję.

 

Do pkt. 10

W sprawach różnych nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

Uwag i poprawek do protokółu z XXV Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.

 

Do pkt.11

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji,  po czym o godz.1510 zamknął XXVI Sesję Rady Gminy.

 

 

 

Protokołowała :         

Przewodniczący Rady Gminy

Maria Pietryczuk                

Jerzy Karpiuk

Metryka strony

Udostępniający: Maria Pietryczuk

Wytwarzający/odpowiadający: Maria Pietryczuk

Wprowadzający: Marcin Siemieniuk-Morawski

Data wprowadzenia: 2009-11-20

Data modyfikacji: 2016-08-19

Opublikował: Marcin Siemieniuk-Morawski

Data publikacji: 2009-11-20