Protokół z Sesji nr VIII/07 z dnia 10 sierpnia 2007r
Protokół Nr VIII/07
z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 10 sierpnia 2007r
w sali Urzędu Stanu Cywilnegow Dubiczach Cerkiewnych .
Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk
Stan rady – 15
Obecnych- 14 radnych.
Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Berezniak Władysław
2. Czykwin Mikołaj
3. Guryn Mikołaj
4. Korch Wieczysław
5. Szymaniuk Grzegorz
6. Szymaniuk Irena
7. Troc Aleksy
8. Żak Jan
9. Oksentiuk Nina
10. Karpiuk Andrzej
11. Karpiuk Jerzy
12. Boguń Wiktor
13. Jakoniuk Włodzimierz
14. Holonko Mikołaj
Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :
1. Kazimieruk Andrzej
Ponadto w sesji udział wzięli :
1. Mikołaj Ławrynowicz - Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne
2. Anna Kulik - Skarbnik Gminy
3. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego
4. Michał Kot – Sołtys wsi Istok
Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył VIII zwyczajną Sesję Rady Gminy, powitał gości zaproszonych i radnych, a następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 14 radnych, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady.
Listy obecności radnych, sołtysów i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2, 3).
Do pkt 2
Przewodniczący przedstawił porządek obrad, do którego wniesiono propozycję wprowadzenia w punkcie 7 podpunktu 2 o treści „podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2006-2013.
Rada Gminy jednogłośnie ( 14 głosów „za” ) przyjęła proponowany porządek obrad w brzmieniu zaproponowanym przez Przewodniczącego Rady , po uwzględnieniu zmian. Po zmianach porządek obrad przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Realizacja wniosków z poprzedniej sesji.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) określenia środków z budżetu gminy planowanych na realizację programów
operacyjnych w latach 2007 – 2013.
2) zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy
Dubicze Cerkiewne na lata 2006-2013.
7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
8. Sprawy różne.
9. Zamknięcie VIII Sesji Rady Gminy.
Do pkt.3.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z VII Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi uważam, że protokół został przyjęty.
Do pkt. 4
Informację o realizacji wniosków z poprzedniej sesji przedstawił pod nieobecnośc wójta Sekretarz Gminy. Do przedstawionej informacji radni wnieśli uwagi twierdząc, że drogi polne, które były nawiezione gruzem nie zostały wyrównane..
Informacja ta stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Sekretarz Gminy ustosunkowując się wypowiedzi radnych poinformował, że w najbliższym czasie zgłoszone uwagi do realizacji wniosków zostaną sprawdzone przez pracowników merytorycznych urzędu gminy a ewentualne usterki usunięte.
Do pkt. 5
W tym punkcie niżej wymienieni radni zgłosili wnioski i interpelacje w sprawach :
Radny wsi Koryciski - Aleksy Troc
1) wnioskował o wystosowanie apelu do właścicieli zastawek prywatnych, na kanale Istok - Koryciski w obrębie wsi Koryciski o ich zdjęcie szczególnie w okresie wiosennym, ponieważ blokują odpływ wody co powoduje podtopienie i zalewanie użytków rolnych.
Radny wsi Grabowiec – Szymaniuk Grzegorz
2)Wnioskował o podjęcie działań związanych z wałęsającymi psami w m. Grabowiec, które stają się niebezpieczne dla ludzi starszych i dzieci.
3)W drugim wniosku zwrócił się o zamianę pojemnika drucianego na pojemnik kryty na segregowane odpady który jest ustawiony przy Punkcie Skupu Mleka w m. Grabowiec.
4)Wnioskował też o naprawę przepustu (wyrwa około 1 m) na drodze gminnej w ur. „Hratiuszczyna” jadąc w kierunku Kuraszewa (obok zbiornika wodnego).
5) Ponadto nawiązał do sprzedaży nieruchomości po byłej szkole w m. Grabowiec. Zwrócił się do Sekretarz Gminy o zapewnienie, że środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych we wsi Grabowiec np. na budowę drogi.
Radna wsi Grabowiec – Szymaniuk Irena
6) Odkrzaczenie i obkoszenie oraz ogrodzenie basenu w m. Grabowiec .
Radny wsi Witowo – Korch Wieczysław
7) Wnioskował o ponowne równanie dróg powiatowych żwirowych na terenie naszej gminy a szczególnie: Witowo-Długi Bród, Piaski i Istok.
8) W drugim wniosku zwrócił się o odkrzaczenie odcinka drogi na odcinku Pasieczniki Małe w kierunku Werstoku.
9) Ponowił swój wniosek o uporządkowanie ogrodzenia posesji świetlicy wiejskiej w Witowie poprzez rozebranie ogrodzenia.
Radny wsi Bobinka – Boguń Wiktor
10) Miejscowe nawiezienie odcinka drogi w m. Starzyna przy DPS-ie (po deszczu zawsze zbiera się woda tworząc kałużę) następnie zapytał czy w br. będzie budowany wodociąg Górny Gród – Nikiforowszczyzna.
Radny wsi Jagodniki - Mikołaj Holonko
12)W swoim wniosku zwrócił się o zainteresowanie się działalnością spółek wodnych,ponieważ prace przy konserwacji urządzeń melioracyjnych szczególnie w obrębie wsi Jagodniki są prowadzone bardzo opieszale.
Radny wsi Istok – Mikołaj Guryn
13) Swoje zapytania i interpelacje złożył na piśmie, które stanowią załącznik do niniejszego protokołu.
Radny wsi Werstok – Przewodniczący Rady Gminy.
14)Wnioskował o odkrzaczenie i nawiezienie miejscowe drogi z Wojnówki do Białej Straży w ur, „dworskie”
Radny wsi Zabagonie – Andrzej Karpiuk
15)Ponowił swój wniosek w sprawie założenia oświetlenia ulicznego w m. Zabagonie.
Radny wsi Dubicze Cerkiewne – Mikołaj Czykwin
16)Skierował do radnego powiatu zapytanie dotyczące planu zadań realizowany przez powiat na terenie naszej gminy. Zdaniem radnego należy domagać się od powiatu aby jak najwięcej zadań było realizowanych przez powiat na naszej gminie.
Radny wsi Tofiłowce – Jan Żak
17)Wyrównać odcinek drogi żwirowej z Tofiłowiec w kierunku Korycisk.
18)Na drodze polnej wyjeżdżając z lasu dokonać odkrzaczenia w uroczysku „Zieleńczyna” i „Kołodiaskowo” .
19)Drugi wniosek dotyczył naprawy ubytków w asfalcie na skrzyżowaniu dróg powiatowych Dubicze Cerkiewne – Stary Kornin z drogą Dubicze Cerkiewne – Tofiłowce (obok posesji Pana Lewczuka).
Przewodniczący Rady Gminy zobowiązał Sekretarz Gminy do udzielenia odpowiedzi na zgłoszone zapytania i interpelacje w miarę możliwości w pkt. 7 dzisiejszego porządku obrad.
Do pkt. 6
1) Realizację tego punktu rozpoczął Sekretarz Gminy. Stwierdził, że na obrady dzisiejszej sesji został przygotowany projekt uchwały w sprawie określenia środków z budżetu gminy planowanych na realizację programów operacyjnych w latach 2007 – 2013. Samo podjęcie uchwały wynika z art. 206 ustawy o finansach publicznych, który mówi, że do każdego planowanego programu operacyjnego należy określić wielkość środków z podziałem na środki budżetu UE i środki własne. Dodał też, że ze względu na krótki termin do przedłożenia zarządowi województwa informacji o planowanych środkach z gmin i powiatów, które zamierzają realizować zadania w ramach programów operacyjnych, zwołano dzisiejszą sesję w celu podjęcia tej uchwały, ponieważ w terminie do dnia 15 sierpnia br. gminy i powiaty zobowiązane zostały do przedłożenia w/w uchwały zarządowi województwa. W terminie do dnia 31 sierpnia zarząd województwa przedkłoży ministrowi właściwemu zbiorczą informację o środkach, planowanych na realizację programów operacyjnych w województwie.
Zaznaczył, że uchwała, która zostanie dziś podjęta będzie wskazówkę dla organu wykonawczego do realizacji zadań na przyszłe lata.
Sekretarz Gminy omawiając załącznik do projektu uchwały zawierający planowaną realizację projektów przez gminę Dubicze Cerkiewne w ramach programów operacyjnych w latach 2008 - 2010 stwierdził, że plany są bardzo ambitne. Na 2008r, zaplanowano na realizację programów operacyjnych w różnych priorytetach kwotę 3 972 372 zł z środków unijnych i kwotę 671 445zł środków własnych, są to kwoty szacunkowe. Planuje się m.in budowę dróg gminnych, modernizację Ośrodka Zdrowia w Dubiczach Cerkiewnych , budowę linii wodociągowej we wsiach Górny Gród, Nikiforowszczyzna, Wygon i Jakubowo oraz budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
W 2009 roku planuje się realizację programów operacyjnych w różnych priorytetach kwotę 3 747 000zł z środków unijnych i kwotę 613 000zł środków własnych Zaplanowana jest m.in budowa kanalizacji sanitarnej w m. Jagodniki, Stary Kornin i Koryciski oraz kontynuacja zadań rozpoczętych w 2008r w zakresie oczyszczalni przydomowych .
Natomiast na 2010 rok planuje się realizację zadań z środków unijnych na kwotę 2 694 400zł i środków własnych na kwotę 451 600zł. Ujęto kontynuację zadań z roku 2009 oraz modernizację świetlic wiejskich.
W końcowej części wypowiedzi Sekretarz Gminy poinformował, że projekt tej uchwały wraz z załącznikiem był przedmiotem posiedzenia komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy.
Po tym zabrał głos Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy, który stwierdził, że komisja zaopiniowała pozytywnie wielkość środków planowanych na realizację programów operacyjnych realizowanych przez Gminę Dubicze Cerkiewne w roku budżetowym 2008 i w latach 2009 -2010. Dodał, że Komisja proponuje w większości wsi budowę przydomowych oczyszczalni ścieków ze względu na niższy koszty w porównaniu z budową kanalizacji zbiorczej.
W dyskusji głos zabrali:
Radny Troc nawiązał do sprawy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Stwierdził, że wskazanym byłoby pilotażowo wybudowanie jeszcze w tym roku kilku oczyszczalni przydomowych w jednej lub dwóch wsiach aby zobaczyć jak funkcjonują. Jeżeli przydomowe oczyszczalnie sprawdzą się w naszej gminie i 50% gospodarstw gminy wyrazi zgodę na przydomowe oczyszczalnie ścieków to nie będzie potrzeby rozbudowy oczyszczalni ścieków w Dubiczach Cerkiewnych .
Radny Żak po zabraniu głosu zaproponował zorganizowanie w wsiach spotkania z przedstawicielami firm, które oferują wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków.
W trakcie dyskusji większość radnych była za budową przydomowych oczyszczalni ścieków wg technologii zastosowanej w gminie Przesmyki. Do odmiennej technologii wykonania oczyszczalni przedstawionej przez Sekretarza Gminy nie mieli przekonania .
Sekretarz Gminy zaznaczył, że budowa przydomowych oczyszczalni ścieków została zaplanowana do realizacji na 2008r. Dlatego też w br. trzeba zacząć przygotowywać działania wstępne związane z budową przydomowych oczyszczalni ścieków.
Ze względu, że innych głosów w dyskusji nie było ,Przewodniczący Rady Gminy, odczytał przygotowany projekt uchwały w sprawie określenia środków z budżetu gminy planowanych na realizację programów operacyjnych w latach 2007 – 2013. .
Uwag do projektu nie wniesiono.
W glosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, przeciw- 0, wstrzymało się od głosu – 0.
Przewodniczący Rady w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada jednogłośnie powzięła
UCHWAŁĘ Nr VIII/40/07
(w załączeniu)
w sprawie określenia środków z budżetu gminy planowanych na realizację programów operacyjnych w latach 2007 – 2013
2). Drugi projekt uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2006-2013 przedstawił również Sekretarz Gminy.
Wyjaśnił, że projekt uchwały dotyczy zmiany tylko załącznika „zadania inwestycyjne” do uchwały podjętej przez Radę Gminy w 2006r. Ponieważ część zadań ujętych w uchwale w sprawie określenia środków z budżetu gminy planowanych na realizację programów operacyjnych w latach 2007 – 2013 podjętej przed chwilą przez Radę Gminy nie były ujęte w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2006-2013. Ze względu, że te dwa dokumenty powinny być ze sobą spójne i zawierać te same zadania przygotowano projekt uchwały zmieniającej.
Do przedstawionego projektu nie zgłoszono uwag.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
Przewodniczący Rady w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada jednogłośnie powzięła
UCHWAŁĘ Nr VIII41/07
(w załączeniu)
w sprawie zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2006-2013
Do pkt. 7
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania udzielił Sekretarz Gminy.
Sekretarz Gminy odpowiadając na wniosek radnego Troca wyjaśnił, że sprawa zastawek wodnych na kanale w obrębie wsi Koryciski zostanie sprawdzona w terenie a następnie zostaną podjęte działania zmierzające do wyeliminowania nieprawidłowości zgłoszonych przez radnego .
Na wniosek radnego wsi Istok wyjaśnił, że część wniosków zgłoszonych zostanie przesłana do realizacji wg właściwości do Starostwa Powiatowego w Hajnówce .
Odnośnie wniosku radnego wsi Witowo wyjaśnił, że wniosek dot. ogrodzenia przy świetlicy wiejskiej w Witowie jest już w trakcie realizacji. Natomiast wnioski dot. równania dróg powiatowych żwirowych, zgłoszonych przez radnego, zostaną przesłane do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce w celu realizacji.
Sekretarz Gminy, odpowiadając na wnioski radnych dotyczące odkrzaczania poboczy dróg gminnych stwierdził, że będą realizowane sukcesywnie przez pracowników interwencyjnych zatrudnionych w gminie.
W sprawie wniosku radnego wsi Zabagonie wyjaśnił, że projekt zostanie zrobiony w 2007r. a samo wykonanie planuje się w 2008 roku, będzie to uzależnione w dużej mierze od sytuacji finansowej gminy. Dodał, że przekaże ten wniosek z dzisiejszej sesji osobiście jeszcze raz Wójtowi Gminy.
Odpowiadając na wniosek radnego wsi Starzyna wyjaśnił, że wodociąg będzie budowany w 2008r. zgodnie z podjętą uchwałą na dzisiejszej sesji. Przy tym radni potwierdzili jednogłośnie potrzebę budowy wodociągu w m. Jakubowo.
Wnioski radnej wsi Grabowiec dot. uporządkowania basenu i zamiany pojemnika na odpady w m. Grabowiec zostaną zrealizowane.
Wniosek radnego wsi Grabowiec dot. naprawy przepustu zostanie sprawdzony w terenie i następnie zrealizowany .
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionych odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Do pkt. 8
W sprawach różnych zabrał głos Pan Mikołaj Czykwin - Przewodniczący Gminnej Spółki Wodnej w Dubiczach Cerkiewnych „Niwa” poinformował, że w 2007r. w m. Jagodniki odkrzaczono ogółem 13,265 mb rowów.
Ponadto :
RK – 2000mb -obkoszono przez Siemiwołki do Jagodnik
RK1-500mb obkoszono przy oczyszczalni ścieków
Wymiar składki na 2007r. – 5897,90 zł
Zaległość za lata poprzednie – 3884,60 zł a wpłaty w 2007r wyniosły tylko 3479,10 zł.
Do pkt. 9
Uwag i poprawek do protokółu z VII Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.
Przewodniczący Rady o godz. 1200 zamknął obrady VIII Sesji, dziękując radnym za aktywny udział w obradach.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Przewodniczący Rady Gminy
inż. Jerzy Karpiuk
Protokołowała:
Maria Pietryczuk
Metryka strony