prot_XXV_1-03-2006

Protokół Nr XXV/06

z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 1 marca 2006 roku
w sali Gminnego Ośrodka Kultury
w Dubiczach Cerkiewnych .

Obradom przewodniczył Pan Jan Surel - Przewodniczący Rady Gminy.

Radni Rady Gminy obecni na sesji :

1. Surel Jan
2. Jakoniuk Włodzimierz
3. Sajewicz Piotr
4. Guryn Mikołaj
5. Boszko Halina

6. Stepaniuk Mirosław

7. Czykwin Mikołaj
8. Sajewicz Jan
9. Mikulicz Leon
10. Korch Wieczysław
11. Szymaniuk Grzegorz
12. Prokopiuk Włodzimierz
13. Gierasimiuk Jarosław
14. Niczyporuk Mirosław

Radni nieobecni na sesji:

1. Szymaniuk Piotr

Ponadto w sesji udział wzięli :

1 Jan Niczyporuk – Komendant Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych

2. Anatol Pawłowski - Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne

3. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy

4. Anna Kulik - Skarbnik Gminy Dubicze Cerkiewne

Przewodniczący Rady Gminy Jan Surel o godz. 1000 otworzył XXV Sesję Rady Gminy, powitał gości zaproszonych i radnych, a następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych, w sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Do pkt 2

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt obrad dzisiejszej sesji, a następnie zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy mają uwagi lub wnioski do przedstawionego projektu porządku obrad. Jednocześnie poinformował, że zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym, zmiany w porządku obrad mogą być wprowadzone bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady (50%+1). Po tym zwrócił się do radnych o wykreślenie z porządku obrad w pkt.6 podpunktu 1-go podjęcie uchwały w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków a wprowadzenie na to miejsce sprawy rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne, jako podpunkt 2 zrobić podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nieruchomości gminnej. Następne punkty porządku obrad bez zmian. Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła zaproponowane zmiany dotyczące porządku obrad, a następnie w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła całość porządku obrad dzisiejszej sesji, a oto treść:

1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Realizacja wniosków z poprzedniej sesji.
5. Wnioski i interpelacje radnych.
6. Podjęcie uchwał w sprawie:
  1) rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne
  2) rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nieruchomości gminnej.
  3) odpłatności za pomoc w formie posiłku
  4) uchylenia uchwały w sprawie ustalenia cennika za wypożyczenie sprzętu betoniarskiego i sprzedaż kręgów.
  5) przyjęcia planu pracy Rady Gminy Dubicze Cerkiewne na 2006r.
  6) przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2006r.
  7) przyjęcie planu pracy Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na 2006r.
  8) przyjęcie planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy na 2006r.
  9) przyjęcie planu pracy Komisji Porządku Publicznego na 2006r.
  10) statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych
  11) zmian w Statucie Gminy Dubicze Cerkiewne
7. Odpowiedzi na pytania i interpelacje radnych.
8. Sprawy różne.

Do pkt. 3 Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXIV Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi uważam, że protokół został przyjęty.

Do pkt. 4 Realizacja wniosków z poprzedniej sesji.

Informację o realizacji wniosków z poprzedniej sesji przedstawił Wójt Gminy.
Informacja ta stanowi załącznik do protokołu.

Przedstawioną informację radni przyjęli bez uwag.

Do pkt. 5 Wnioski i interpelacje radnych.

W tym punkcie niżej wymieni radni zgłosili wnioski i interpelacje w sprawach :

1. Radny wsi Dubicze Cerkiewne - Mikołaj Czykwin

Wnioskował o ułożenie dywanika asfaltowego w m. Rutka od drogi Bielsk Podlaski – Dubicze Cerkiewne na odcinku do wsi Rutka.

2. Radny wsi Grabowiec – Szymaniuk Grzegorz

Wnioskował o ułożenie dywanika asfaltowego na drodze gminnej na odcinku od wsi Grabowiec w kierunku Rutki .

3. Radny wsi Witowo – Korch Mieczysław

Wnioskował o rozpoczęcie prac związanych z wykonaniem projektu na przebudowę drogi: Witowo – Długi Bród i Witowo – Piaski.
Ponadto zwrócił się z prośbą o dopilnowanie, ażeby podczas odmulania rowów pobocza były wyrównywane tj. doprowadzane do stanu przed odmulaniem.

4.Radny wsi Tofiłowce – Stepaniuk Mirosław

Pierwszy wniosek radnego dotyczył budowy drogi na „Siółku” w m. Tofiłowce poprzez ułożenie dywanika asfaltowego.
Następnie poinformował, że oświetlenie uliczne jest niesprawne w m. Tofiłowce przy posesji Pana Chursy .

5.Radny wsi Czechy Orlańskie – Jarosław Gierasimiuk

Wnioskował o dokonanie przeglądu oświetlenia ulicznego w m. Czechy Orlańskie.
Dalej powtórzył wniosek o ułożenie dywanika asfaltowego na ulicy w m. Czechy Orlańskie .
W kolejnym wniosku zwrócił się o poszerzenie drogi w m. Czechy Orlańskie pomiędzy posesją Bondaruka i Wasiluka. Zapytał też czy PUK w Hajnówce ustawił po dwa pojemniki na śmieci w każdej miejscowości w naszej gminie.

6. Radny wsi Koryciski – Mikulicz Leon

Wnioskował o modernizację ulicy w Koryciskach poprzez ułożenie dywanika asfaltowego oraz naprawienie oświetlenia ulicznego obok posesji Pana Troca.

7. Radna wsi Stary Kornin- Boszko Halina

W swoim wniosku zwróciła się o rozpoczęcie prac przygotowawczych związanych z skanalizowaniem wsi Stary Kornin.

8. Radny wsi Wiluki – Sajewicz Piotr

Powtórzył swój wniosek o modernizację drogi gminnej Wiluki – Werstok poprzez ułożenie dywanika asfaltowego.

9. Przewodniczący Rady Gminy – Jan Surel

Wnioskował o rozpoczęcie prac przygotowawczych związanych z kompleksowym skanalizowaniem całej gminy.
W drugim wniosku zgłosił potrzebę wymiany lamp w oświetleniu ulicznym obok świetlicy wiejskiej w m. Jagodniki.

Do pkt. 6

Ad.1)Wójt Gminy rozpoczynając realizację punktu dotyczącego rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne poinformował, że Rada Gminy jest władna do rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy. Natomiast skargę na pracownika rozpatruje Wójt Gminy. Po tym odczytał skargę napisaną na działalność Wójta Gminy przez mieszkańca wsi Tofiłowiec Pana Pień Piotra. Skargę Pan Pień przesłał do Wojewody Podlaskiego i Prokuratury w Hajnówce. Po odczytaniu skargi poinformował Radę, ze 1 egz. odpowiedzi na skargę został przesłany do Wojewody Podlaskiego oraz do Prokuratury w Hajnówce. Następnie odczytał odpowiedź na skargę przesłaną do Wojewody i Prokuratury. W trakcie wyjaśniania, Radny Gierasimiuk, poprosił o głos i wnioskował o zakończenie tego punktu ponieważ jak określił szkoda czasu na takie sprawy, ponieważ ta skarga jest bezzasadna. Pozostali radni potwierdzili wypowiedź radnego Gierasimiuka. W związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów. Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła

Uchwałę nr XXV/146/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dubicze Cerkiewne.

Po tym Wójt Gminy informacyjnie przedstawił ustalone na 2006r. podatki i opłaty lokalne na terenie powiatu hajnowskiego. Stwierdził, że Rada Gminy w Dubiczach Cerkiewnych uchwaliła stawki na średnim poziomie w porównaniu do innych gmin powiatu hajnowskiego. Przytoczył tu gminę Czyże gdzie Rada Gminy przyjęła wszystkie stawki maksymalne. W ubiegłych latach osoby, które posiadały mniej jak 1 ha gruntów płacili podatek od nieruchomości. Natomiast od 2003r. weszła zmiana przepisu i wszyscy, którzy posiadają nieruchomość do 1 ha płacą podatek rolny. Powyższa zmiana przepisów jest korzystna dla właścicieli gruntów natomiast gmina z tego tytułu ma mniejsze wpływy. Poinformował, że na zlecenie Starostwa Powiatowego w Hajnówce w roku 2004 upoważniona firma dokonała aktualizacji użytków i klas wszystkich nieruchomości położonych w obrębie gminy Dubicze Cerkiewne. Przeprowadzone prace zostały zatwierdzone decyzją Starostwa Powiatowego w Hajnówce. W wyniku tej aktualizacji wszystkie działki budowlane ( na osiedlu mieszkaniowym w Dubiczach Cerkiewnych) zostały zaliczone do terenów budowlanych i zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych muszą płacić podatek od nieruchomości(z wyłączeniem gruntów kl.VI) zgodnie z uchwalonymi stawkami przez Radę Gminy. Przed klasyfikacją grunty orne klasy VI i VIz były zwolnione z podatku rolnego. W związku z powyższym został złożony wniosek przez mieszkańców ul. Leśnej na osiedlu mieszkaniowym w Dubiczach Cerkiewnych (11 podpisów) o zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości. Wójt Gminy poinformował te osoby, że powinny składać indywidualnie podania o umorzenie podatku od nieruchomości jeżeli sytuacja bytowa i finansowa danej rodziny jest trudna lub wystąpiły w rodzinie inne okoliczności mające wpływ na umorzenie podatku. Przewodniczący Rady Gminy i radni potwierdzili stanowisko zajęte przez Wójta Gminy o rozpatrywaniu spraw indywidualnie.
W tym momencie Wójt Gminy przeprosił Przewodniczącego Rady i radnych, że nie może dalej uczestniczyć w obradach dzisiejszej sesji ze względu na inne ważne sprawy służbowe. Dodał, że podczas nieobecności zastąpi go Sekretarz Gminy.

Ad.2) Przewodniczący Rady Gminy przechodząc do realizacji kolejnego punktu porządku obrad oddał głos Panu Sekretarzowi, który przedstawił sprawę dotyczącą rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nieruchomości gminnej. Poinformował, że Pan Rybak Grzegorz zam. Tofiłowce , Pan Jacek Koziński zam. Zalesie Górne, Pan Jan Onikiuk i Pan Jan Tomaszuk złożyli podanie o rozwiązanie umowy dotyczącej prawa użytkowania wieczystego działki oznaczonej numerem geodezyjnym 663/4 o pow. 1000m2 . Wyjaśnił, że jest to droga dojazdowa do działek będących w użytkowaniu wieczystym w/w wnioskodawców. Osoby te w 1997r. odkupili od Gminnej Spółdzielni „sch” w Kleszczelach prawa użytkowania wieczystego między innymi 1/3 części działki ( po ˝ części dla Pana Kozińskiego i Pana Rybaka). Podkreślił, że w związku z złożonym podaniem przygotowano projekt uchwały w tej sprawie.
W dyskusji do przedstawionego projektu głos zabrali:
Radny Sajewicz Piotr zwrócił się z zapytaniem, czy gminie droga ta jest potrzebna. Ponieważ po wyrażeniu zgody w przyszłości gmina może ponosić koszty związane z utrzymaniem tej drogi poprzez odśnieżanie lub jej remont . Sekretarz wyjaśnił, że droga ta gminie nie jest potrzebna. Osoby zainteresowane złożyły wniosek więc Rada musi zająć stanowisko w tej sprawie. Radny Czykwin Mikołaj potwierdził wypowiedź radnego Sajewicza Piotra. Dodał, że po rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego zainteresowane osoby mogą ubiegać się o poprawienie jej stanu. Kończąc zgłosił wniosek o nie rozwiązywanie umowy wieczystego użytkowania nieruchomości gminnej. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek radnego Czykwina Mikołaja. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za wnioskiem radnego Czykwina oddała 13 głosów , przeciw – 0 i wstrzymał się 1 głos. W związku z powyższym, Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że wniosek radnego Czykwina został przyjęty większością głosów i Rada Gminy nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania.

Ad.3) podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu rozwoju wsi Grabowiec. Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawiła Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych. Poinformowała, że w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich w latach 2004 – 2006 można skorzystać ze środków pomocowych przeznaczonych na działania m.in. odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego. W ramach niniejszego działania wspierane będą przedsięwzięcia inwestycyjne objęte wnioskiem o pomoc finansową na rzecz poprawy warunków i jakości życia na wsi. W ramach tego działania wspierana będzie realizacja działań inwestycyjnych z zakresu modernizacji i wyposażenia obiektów pełniących funkcje kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Pomoc finansowa udzielana jest w formie refundacji części kosztów poniesionych przez beneficjenta. Natomiast wysokość pomocy można uzyskać do 80% kosztów i nie więcej niż 450 tys.zł. dla jednej miejscowości bądź instytucji kultury w okresie realizacji programu. W przypadku gdy projekt obejmuje dwie lub więcej miejscowości wysokość pomocy dla tego projektu nie może być wyższa niż 450 tys.zł. a tylko 20% kosztów pokrywa beneficjent pomocy czyli gmina. Podkreśliła, że plan rozwoju wsi Grabowiec będzie stanowił część Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Dubicze Cerkiewne na lata 2005 – 2013, który zostanie zatwierdzony przez radnych prawdopodobnie na najbliższej sesji. Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że projekt tej uchwały był przedmiotem posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy i oddał głos Przewodniczącemu Komisji . Pan Gierasimiuk – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy po zabraniu głosu odczytał opinię komisji w sprawie planu rozwoju wsi Grabowiec. Opinia stanowi załącznik do protokołu. W uzupełnieniu dodał, że wieś Grabowiec jest faworyzowana przez gminę. Niedawno została zakończona duża inwestycja- ułożenie dywaniku asfaltowego na ulicy w Grabowcu i znowu zaczyna się od tej miejscowości. Zapytał czy nie można było wykonać planu rozwoju innej wsi z terenu gminy. Proponował zaadoptować na świetlicę budynki po byłej szkole podstawowej w Grabowcu. Nadmienił też, że jego zdaniem plan rozwoju wsi Grabowiec powinna zaopiniować Komisja Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Stwierdził, że komisja zaopiniowała plan rozwoju wsi Grabowiec pod warunkiem, że wieś zobowiąże się pokryć koszty wkładu własnego tj. 20% . Komisja również wnioskowała o zobowiązanie pracowników Urzędu Gminy do opracowania planów rozwoju na pozostałe wsie z terenu gminy do najbliższej sesji tj. 28 marca 2006r. Przewodniczący Rady Gminy potwierdził, że takie plany będą robione sukcesywnie na każdą wieś, ponieważ uzyskanie środków z zewnątrz będzie wymagało podjęcia takiej uchwały. Zdaniem Przewodniczącego Rady termin zaproponowany przez Przewodniczącego Komisji jest za krótki. Sekretarz Gminy po zabraniu głosu nawiązał do budynków komunalnych w gminie, które są w bardzo złym stanie. Stwierdził, że należy remontować i dostosowywać do obecnych warunków. Wieś Grabowiec jest jedną z największych wsi w gminie, wpływy podatku też są duże. Ponadto we wsi Grabowiec jest więcej młodzieży i odbywają się dyskoteki. Podkreślił, że po wykonaniu remontu świetlicy z programu zwrócą 80% poniesionych kosztów.Dalej ustosunkowując się do sprawy dotyczącej wkładu 20% przez mieszkańców wsi Grabowiec do remontu świetlicy stwierdził, że wniosek ten upadnie, ponieważ mieszkańcy wsi nie wyrażą zgody na dofinansowanie w takiej wysokości do remontu świetlicy. Radny Gierasimiuk ponownie po zabraniu głosu wskazał potrzebę realizacji innych zadań na terenie gminy jak: ocieplenie budynku gminy i Gminnego Ośrodka Zdrowia. Radny wsi Grabowiec odpierał wnioski radnego wsi Czechy Orlańskie w sprawie odstąpienia od remontu świetlicy w m. Grobowiec i wnioskował ażeby przyjąć plan rozwoju wsi Grabowiec Pani Dyrektor GOKSiR wyjaśniła , że program ten jest potrzebny w uzyskaniu środków unijnych. Świetlice wiejskie wymagają remontów a gminy bez pomocy środków z zewnątrz, nie stać na wykonanie remontu chociaż jednej świetlicy w roku. Dlatego też przygotowano projekt tej uchwały ażeby móc złożyć wniosek o przyznanie środków . Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 10-cio minutową przerwę, podczas której jeszcze raz Komisja Rozwoju Gospodarczego Gminy zajęła się projektem uchwały w sprawie przyjęcia planu rozwoju wsi Grabowiec. Po przerwie Przewodniczący Komisji stwierdził, że komisja opiniuje przyjęcie planu rozwoju wsi Grabowiec pod warunkiem, że zostaną opracowane plany rozwoju na pozostałe wsie z terenu gminy do końca III kwartału 2006r. Ze względu, że radni nie zgłaszali więcej pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała -12 głosów, przeciw -0 głosów i wstrzymało się – 2 głosy. Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy większością głosów powzięła

Uchwałę nr XXV/136/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju wsi Grabowiec.

Ad.4) Kolejny projekt uchwały przedstawiła pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej a dotyczył odpłatności za pomoc w formie posiłku. Uzasadniając potrzebę podjęcia tej uchwały Pani Kierownik poinformowała, że zmieniły się przepisy w grudniu 2005r. w zakresie dożywiania. Obecnie został uchwalony program wieloletni w zakresie dożywiania. Jeżeli Rada Gminy podejmie tę uchwałę będą mogły korzystać z dożywiania osoby i rodziny, w których dochód przekracza 150% kryterium ustawowego. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów. Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła

Uchwałę nr XXV/137/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie odpłatności za pomoc w formie posiłku

Ad.5) Następny projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie ustalenia cennika za wypożyczenie sprzętu betoniarskiego i sprzedaż kręgów przedstawił Sekretarz Gminy wyjaśnił, że sprawa ustalenia cennika należy do kompetencji Wójta Gminy i cennik powinien być ustalony zarządzeniem wójta gminy a nie uchwałą rady. W związku z powyższym Wydział Prawny i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku poinformował, że Rada Gminy powinna tę uchwałę uchylić.

Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów. Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłosnie powzięła

Uchwałę nr XXV/138/06

 

(w załączeniu)

 

sprawie uchylenia uchwały w sprawie ustalenia cennika za wypożyczenie sprzętu

betoniarskiego i sprzedaż kręgów Ad.6) Przewodniczący Rady Gminy przechodząc do realizacji kolejnego punktu odczytał projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy Dubicze Cerkiewne na 2006r. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów. Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła

Uchwałę nr XXV/139/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy Dubicze Cerkiewne na 2006r

Ad.7) Przewodniczący Rady Gminy przechodząc do realizacji kolejnego punktu oddał głos Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej, która odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2006r. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła.

Uchwałę nr XXV/140/06

 

(w załączeniu)

 

przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2006r.

Ad.8) Kolejny projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego w sprawie przyjęcie planu pracy Komisji Porządku Publicznego na 2006r. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, PrzewodniczącyRady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła

Uchwałę nr XXV/141/06

 

(w załączeniu)

 

sprawie przyjęcie planu pracy Komisji Porządku Publicznego na 2006r.

Ad.9) Następnie Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy na 2006r. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały.
Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła.

Uchwałę nr XXV/142/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy na 2006r.

Ad. 10) Następnie Przewodniczący Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki odczytał projekt uchwały w sprawie przyjęcie planu pracy Komisji na2006r Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały. Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła.

Uchwałę nr XXV/143/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie przyjęcie planu pracy Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na 2006r

Ad.11) Następny projekt uchwały w sprawie statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych przedstawiła Pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych Pani Mirosława Morawska -Siemieniuk.

Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały.Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła

Uchwałę nr XXV/144/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych

Ad.12)Ostatni projekt uchwały przygotowany pod obrady dzisiejszej sesji przedstawił Sekretarz Gminy a był w sprawie zmian w Statucie Gminy Dubicze Cerkiewne. Ze względu, że radni nie zgłaszali pytań i uwag dotyczących projektu uchwały, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt tej uchwały.
Rada Gminy w głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem tej uchwały oddała 14 głosów, przeciw – 0 głosów i wstrzymało się -0 głosów.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie powzięła

Uchwałę nr XXV/145/06

 

(w załączeniu)

 

w sprawie zmian w Statucie Gminy Dubicze Cerkiewne.

 

Do pkt. 7

Odpowiedzi na zapytania i interpelacje udzielił Sekretarz Gminy. W sprawie niesprawnego oświetlenia ulicznego poinformował, że wnioski radnych zostaną przekazane telefonicznie jutro do Posterunku Energetycznego w Orli w celu szybkiej ich realizacji. Natomiast wnioski radnych dotyczące zmiany nawierzchni dróg gminnych na bitumiczną zostaną ujęte w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy na lata 2005 – 2013. Realizacja ich będzie uzależniona od pozyskiwania środków unijnych. Natomiast wnioski w sprawie modernizacji dróg powiatowych zostaną przekazane do Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Wniosek radnej Boszko w sprawie skanalizowania wsi Stary Kornin również zostanie ujęty w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy. Przy tym nadmienił, że odbyły się zebrania wiejskie na których wsie zgłosiły swoje potrzeby i one również zostaną ujęte do planu. Podkreślił, że Komisja Rozwoju Gospodarczego Gminy powinna odbyć posiedzenie wyjazdowe w celu sprawdzenia stanu dróg gminnych a następnie ustalić kolejność dróg do realizacji, które zostałyby zatwierdzone przez Radę.

Przedstawione odpowiedzi na wnioski radni przyjęli bez uwag.

Do pkt. 8.

W sprawach różnych głos zabrał radny Czykwin, który zaapelował o porządki wiosenne na wsiach, a w szczególności w m. Dubicze Cerkiewne. Proponował powołać komisję: sołtys, przedstawiciel gminy i osoba z komisji porządku publicznego w celu dokonania przeglądu wiosennego. W pierwszej kolejności należałoby przyjrzeć się płotom od ulicy w miejscowości Dubicze Cerkiewne jako siedzibie gminy. Za wzór przytoczył wsie Jagodniki, Stary Kornin.Zdaniem radnego najgorsze ogrodzenie od strony ulicy jest w Dubiczach Cerkiewnych. Następnie Sekretarz Gminy przedstawił pismo Stowarzyszenia Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce o przyznanie środków na Dni Muzyki Cerkiewnej, które co roku odbywają się w maju w Hajnówce.

Radni w dyskusji wstępnie proponowali przyznać kwotę 500 zł. Ze względu na różne głosy wśród radnych w tej sprawie postanowiono odłożyć na następną sesję sprawę przyznania środków na Muzykę Cerkiewną. Ponadto Sekretarz Gminy poinformował, że pracownicy gminy wpłacali środki na pomoc poszkodowanym osobom w tragedii w Katowicach. Zapytał czy nie zechcieliby radni przyłączyć się do pracowników wpłacając środki, które zostaną przekazane do Katowic. Przy tym wspomniał, że gdy w naszej gminie był huragan ludzie z całej Polski pomagali.
Radni jednogłośnie wyrazili chęć pomocy. Wobec powyższego Przewodniczący rady o godz. 14
35 zamknął obrady XXV Sesji dziękując radnym za aktywny udział w obradach. Uwag i poprawek do protokółu z XXIV Sesji nie było wobec czego protokół został przyjęty.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Przewodniczący Rady Gminy

 

Surel Jan

Protokołowała: Maria Pietryczuk

Metryka strony

Udostępniający: Pietryczuk Maria

Wytwarzający/odpowiadający: Kamil Chraniuk

Wprowadzający: Kamil Chraniuk

Data wprowadzenia: 2007-03-02

Data modyfikacji: 2008-05-19

Opublikował: Kamil Chraniuk

Data publikacji: 2007-03-02