Protokół z sesji nr IV z dnia 23 marca 2007 r

Protokół Nr IV /07
z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 23 marca 2007r
w sali Gminnego Ośrodka Kultury
w Dubiczach Cerkiewnych .

Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk
Stan rady – 15
Obecnych- 15 radnych

 

Radni Rady Gminy obecni na sesji :

1.Berezniak Władysław
2. Czykwin Mikołaj
3. Guryn Mikołaj
4. Korch Wieczysław
5. Szymaniuk Grzegorz
6. Szymaniuk Irena
7. Troc Aleksy
8. Żak Jan
9. Kazimieruk Andrzej
10.Oksentiuk Nina
11.Karpiuk Andrzej
12. Karpiuk Jerzy
13. Boguń Wiktor
14.Jakoniuk Włodzimierz
15. Holonko Mikołaj


Ponadto w sesji udział wzięli :
1. Konopka Sławomir– Przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerk
2. Mikołaj Ławrynowicz - Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne
3. Anna Kulik - Skarbnik Gminy
4. Borowik Mirosław - PZU.SA w Bielsku Podlaskim
5. Iwaniuk Jarosław - Posterunek Policji w Kleszczelach
6. Kułaj Jerzy -Dzielnicowy Posterunku Policji w Kleszczelach
7. Bielewiec Helena – Sołtys wsi Dubicze Cerkiewne
8. Kot Michał – Sołtys wsi Istok
9. Masalski Włodzimierz – Sołtys wsi Czechy orlańskie
10. Pietroczuk-Sajewicz Jan – Sołtys wsi Wojnówka.
 

Mieszkańcy wsi Tofiłowce w osobach:
  1. Kruk Nina
  2. Dmitruk Grzegorz
  3. Korcz Adam
  4. Rybak Leon
  5. Chursa Ludmiła.

Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył IV Sesję Rady Gminy, powitał gości zaproszonych i radnych, a następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 15 radnych, co stanowi quorum do podejmowania prawomocnych uchwał Rady.
Listy obecności radnych, sołtysów i pozostałych osób uczestniczących w obradach w załączeniu do protokołu (załączniki Nr 1, 2, 3).


Do pkt 2
Przewodniczący Rady przedstawił projekt porządku dziennego obrad, do którego zaproponował dodanie w pkt.7 p/punktu 3 dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny oraz zapytał czy są inne propozycje zmian porządku obrad.
Innych propozycji dotyczących zmian porządku obrad nie było.
Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła zaproponowane zmiany przez Przewodniczącego Rady a następnie jednogłośnie przyjęła całość porządku obrad wraz z poprawkami w brzmieniu zaproponowanym przez Przewodniczącego Rady.
Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:
1.Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Informacja o realizacji wniosków z poprzedniej sesji.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Uchwalenie budżetu gminy na 2007r.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2007r.,
2) uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007r.
3) wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny.
8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
9. Sprawy różne.
10. Zamknięcie IV Sesji Rady Gminy.
Do pkt. 3.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z III Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi uważam, że protokół został przyjęty.


Do pkt. 4
Informację o realizacji wniosków z poprzedniej sesji przedstawił Wójt Gminy.
Informacja ta stanowi załącznik do protokołu.
Do przedstawionej informacji głos zabrali:
Przewodniczący Rady nawiązując do informacji Wójta Gminy w sprawie kanalizacji gminy proponował przeprowadzenie konsultacji w wsiach w celu zapytania mieszkańców wsi jaką wersję koncepcji przyjmują byłoby to pomocne dla wykonawcy przy opracowywaniu koncepcji.
Radny Korch poinformował, że w Witowie i Pasiecznikach Małych były takie konsultacje przeprowadzone i jest 36 gospodarstw chętnych. Pozostaje tylko kwestia wybrania koncepcji odpowiedniej dla naszego terenu.
Wójt Gminy wyjaśnił, że została zawarta umowa na opracowanie koncepcji gospodarki ściekowej na terenie gminy Dubicze Cerkiewne (mają być opracowane 3 wersje koncepcji). Po opracowaniu koncepcji zostaną opracowane kierunki, etapy i sposób realizacji budowy zbiorczej kanalizacji sanitarnej i budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Zaznaczył, że koszt budowy oczyszczalni przydomowych jest niższy.
Radny Holonko mówił, że w m. Jagodniki jest działka niezagospodarowana po byłym SKR, którą można byłoby przeznaczyć pod budowę oczyszczalni.
Radni przyjęli informację przedstawioną przez Wójta Gminy.

Do pkt. 5

W tym punkcie niżej wymieni radni zgłosili wnioski i interpelacje w sprawach :
1. Radny wsi Koryciski – Troc Aleksy
Wnioskował o wykonanie remontu cząstkowego poprzez likwidowanie przełomów (dziur) w nawierzchni bitumicznej na odcinku drogi powiatowej Koryciski – Istok.

Radny wsi Jelonka – Kazimieruk Andrzej
Zwrócił się o podjęcie działań związanych z ograniczeniem prędkości do 40km/h w m. Jelonka przez którą przebiega droga wojewódzka.

Radny wsi Bobinka – Boguń Wiktor
Zapytanie radnego dotyczyło terminu budowy stacji wieży PLUS w Starzynie.

Radny wsi Grabowiec – Szymaniuk Grzegorz
Wnioskował o naprawę drogi Grabowiec – Rutka. Stwierdził, że samochody ciężarowe niszczą drogę . Obecnie wymaga szybkiej naprawy, chociaż doraźnie.

Radny wsi Dubicze Cerkiewne – Mikołaj Czykwin
Po zabraniu głosu potwierdził potrzebę naprawy drogi zgłoszonej przez radnego wsi Grabowiec, a następnie zgłosił potrzebę rozpoczęcia prac zmierzających do ułożenia dywanika asfaltowego na drodze powiatowej od m. Rutka do drogi powiatowej Dubicze Cerkiewne – Bielsk Podlaski.
Kolejny wniosek był w sprawie dokończenia ulicy w m. Dubicze Cerkiewne od strony Tofiłowiec i na odcinku od drogi wojewódzkiej Hajnówka – Kleszczele w kierunku Witowa.
Nadmienił też, że należałoby rozpocząć prace wstępne związane z ułożeniem dywanika asfaltowego na ulicy osiedla mieszkaniowego w Dubiczach Cerkiewnych.

Radny wsi Czechy Orlańskie – Władysław Berezniak
Wnioskował o poprawienie stanu drogi gminnej żwirowej poprzez równanie na odcinku od Czech Orlańskich w kierunku Stacji PKP Witowo.
Drugi wniosek dotyczył uporządkowania placu szkolnego po byłej szkole w m. Czechy Orlańskie.
Następnie zapytał jak rozwiązać sprawę siedlisk bobrów w obrębie wsi Czechy Orlańskie, które w ostatnim okresie są przyczyną niezgody wśród mieszkańców wsi.

Radny wsi Dubicze Cerkiewne – Jakoniuk Włodzimierz
Wnioskował o przebudowę kratki ściekowej na ulicy w m. Dubicze Cerkiewne przy posesji Pana Onopryjuk Piotra.

Radny wsi Jagodniki – Mikołaj Holonko
Wnioskował o remont drogi położonej na gruntach wsi Jagodniki od przysiółka Pasiecznik Dużych do posesji Pana Juszczuk Mikołaja.

Radny wsi Witowo – Korch Wieczysław
Zgłosił następujące odcinki dróg do realizacji:
- pobocza drogi Witowo – Długi Bród odkrzaczyć i wyrównać nawierzchnię drogi
- na drodze Witowo –Istok rozpocząć prace przygotowawcze, poprzez nawiezienie przed ułożeniem dywanika asfaltowego, co zarazem przyczyni się do poprawy obecnego stanu drogi.
- odcinek drogi Witowo – Piaski wyrównać.

Radny wsi Tofiłowce – Żak Jan
Po zabraniu głosu zwrócił się o wyrównanie drogi żwirowej od Tofiłowiec w stronę Korycisk przez uroczysko „Babka” i odcinek drogi gminnej od Tofiłowiec w stronę Rutki.

W dalszej części wypowiedzi radny stwierdził, że najważniejszą sprawą do realizacji jest modernizacja ulicy w m. Tofiłowce. Stan tej drogi jest fatalny. Poinformował, że w dzisiejszej sesji uczestniczą mieszkańcy wsi Tofiłowce, którzy chcą się zwrócić o pomoc do Rady i Wójta.
Przewodniczący Rady oddał głos mieszkańcowi wsi Tofiłowce Panu Rybakowi, który stwierdził, że stan tego odcinka drogi jest fatalny i wymaga podjęcia natychmiastowych działań związanych z polepszeniem stanu tego odcinka drogi. Mówił, że są tak duże koleiny, że samochody przejeżdżające zawieszają się w koleinach. Ponadto większość dzieci uczęszczających do szkoły w Dubiczach Cerkiewnych zamieszkuje na tym odcinku drogi, które muszą chodzić po tych koleinach. Dodał, że równanie tego odcinka drogi w chwili obecnej nie wpłynie na polepszenie jej stanu. Kończąc dodał, że odcinek drogi w Tofiłowcach chyba jest najgorszy w okolicy.


Radny wsi Werstok Jerzy Karpiuk - Przewodniczący Rady Gminy
Poruszył sprawę kursowania autobusu PKS z Hajnówki przez Orzeszkowo do Starzyny, który ograniczył swój kurs i kończy w Wojnówce. Obecnie nie dojeżdża do Starzyny. Wnioskował o wystąpienie z prośbą przywrócenia kursu do Starzyny. Ponieważ mieszkańcy Starzyny muszą pokonywać odległość ok. 3 km na pieszo, aby dojść do przystanku PKS w Wojnówce.
W kolejnym wniosku zwrócił się o podjęcie działań związanych z umożliwieniem dostępu do internetu mieszkańcom miejscowości położonych pod lasem na terenie naszej gminy. Dodał, że chętnych byłoby około 20 osób.
Ponadto ponowił swój wniosek w sprawie odnowienia tablic miejscowości w Pasiecznikach Małych i Werstoku (z obu stron wsi).

Do pkt. 6.

Przewodniczący Rady rozpoczynając realizację tego punktu oddał głos Wójtowi Gminy.
Wójt Gminy poinformował, że projekt budżetu na 2007 r. został przyjęty Zarządzeniem Nr 40/06 Wójta Gminy 15 listopada ubiegłego roku i przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku celem wydania opinii. Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku uchwałą zaopiniowała pozytywnie przedłożony przez Wójta Gminy projekt budżetu na 2007r. Po tym projekt budżetu był przedmiotem posiedzenia komisji Rady Gminy, które również zaopiniowały pozytywnie.
W dalszej części wypowiedzi podkreślił, że dochody budżetu gminy na 2007r. zostały zaplanowane na kwotę 4 298 213 zł., natomiast wydatki zaplanowano na kwotę 4 428 915 zł. Pokrótce przedstawił zaplanowane wydatki w działach jak: ROLNICTWO planuje się wydatek na budowę linii wodociągowej we wsiach: Górny Gród i Nikiforowszczyzna.
łączny koszt wyniesie 322785zł , w tym środki unijne 246270zł.
W dziale TRANSPORT wydatki zaplanowano na kwotę 131 000zł są to środki przeznaczone jako wkład własny przy budowie dróg, które są planowane do realizacji

1. ulica w m. Tofiłowce - dojazd na „Siółko”
2. Droga żwirowa Grabowiec - Dubicze Cerkiewne
3. Droga Werstok – Wiluki.


Wójt Gminy stwierdził, że są to priorytetowe inwestycje do realizacji, które mogą być zrealizowane po otrzymaniu środków unijnych na ten cel. Zaznaczył, że dokumentacja na te drogi jest wykonana. Z chwilą ogłoszenia naboru projektów w zakresie drogownictwa zostanie złożony jeden projekt o środki na ww. drogi. Będąc przy omawianiu dróg, Wójt Gminy potwierdził, że faktycznie droga w Tofiłowcach jest w stanie fatalnym. Przypomniał radnym, że był wniosek radnego wsi Tofiłowce o miejscowe nawiezienie, wniosek wykonano ale nieodpowiednie warunki atmosferyczne i nawieziony złej jakości żwir sprawiły, że droga jest w takim stanie. Poprawienie drogi w tym momencie jest niemożliwe ponieważ jest opracowany kosztorys, który zawiera nawiezienie pewnej warstwy żwiru przez wykonawcę i nawiezienie przez gminę byłoby wydatkiem nieuzasadnionym. Wójt Gminy wnioskował o przeczekanie, a po otrzymaniu środków droga w Tofiłowcach może być wykonana w pierwszej kolejności.
Radny Żak dodał, że jeżeli gmina nie otrzyma środków unijnych na początku drugiego półrocza br na realizację tych dróg to wnioskował, ażeby środki własne zaplanowane w budżecie na drogi przeznaczyć na budowę drogi w Tofiłowcach.
Następnie głos zabrał mieszkaniec wsi Tofiłowce Rybak Leon podkreślił, że miejscowość Tofiłowce jest tak położona , że nie ma możliwości objazdu tego odcinka drogi. Każdy mieszkaniec musi pokonać ten odcinek drogi. Prosił radnych o zrozumienie ich problemu.
Wójt Gminy ustosunkowując się do wypowiedzi Pana Żaka stwierdził, że koncepcja radnego nie może przejść, ponieważ przy dofinansowaniu środków unijnych projekt musi być zgody z wykonaniem. Byłoby to możliwe przy realizacji z własnych środków.
Radna Oksentiuk po zabraniu głosu stwierdziła, że mieszkańcom należy pomóc.

Wójt Gminy jeszcze raz nadmienił, że jak tylko warunki atmosferyczne polepszą się zostanie wysłana równiarka na ten odcinek drogi. Jest już zamówiona równiarka i wszystkie gminne drogi zostaną na wiosnę wyrównane. Dodał, że trzeba będzie rozpatrzyć zakupienie dobrego żwiru, bo na terenie naszej gminy pozostał żwir nie najlepszej jakości .

W dziale KULTURA I OCHRONA DZIDZICTWA NARODOWEGO planuje się wydatek na remont Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych. Łączny koszt wyniesie 312902zł., w tym środki unijne 216754zł. Dodał, że wykonawca 26 marca br zamierza rozpocząć prace remontowe.

Następnie Wójt Gminy poinformował, że do projektu budżetu gminy na 2007r. uchwalonego w listopadzie 2006r. wnioskuje o wprowadzenie następujących zmian:

1) przyznanie 3 000 zł na funkcjonowanie Spółki Wodnej w Dubiczach Cerkiewnych na zakup sprzętu. Kwota ta powinna zmobilizować do działania Spółkę Wodną. Jeżeli działalność spółki nie ulegnie poprawie to w przyszłości gmina nie dofinansuje. Dodał, że została nawiązana współpraca z Zakładem Karnym w Hajnówce i w ramach tej współpracy 4 pracowników z Zakładu Karnego w Hajnówce zostanie oddelegowanych do pracy w Spółce Wodnej w Dubiczach Cerkiewnych.

2) dofinansowanie 20 000zł jako partycypacja gminy w kosztach budowy dróg powiatowych. Wyjaśnił, że Starostwo Powiatowe w Hajnówce zamierza wystąpić do programu INTERREG IIIA z wnioskiem o dofinansowanie kosztów opracowania dokumentacji technicznej przebudowy dróg powiatowych w ramach programu doskonalenia systemu komunikacji powiatu hajnowskiego. W naszej gminie zamierza się opracować dokumentację drogi Rutka- Grabowiec, Witowo-Piaski, Witowo-Długi Bród, wieś Czechy Orlańskie, Dubicze Cerkiewne ul. Główna oraz Jagodniki- Dubicze Osoczne.. Planowany łączny koszt dokumentacji wyniesie około 135 000zł. Starostwo powiatowe w Hajnówce zamierza rozważenie możliwości dofinansowania 15% kosztów tj. 20 313 zł przez naszą gminę. Wnioski o opracowanie dokumentacji dróg zostaną złożone z tych gminy które zadeklarują dofinansowanie. Z uzyskanych informacji od radnego powiatu wynika, że wszystkie samorządy z terenu powiatu hajnowskiego partycypują w kosztach budowy.

3) dofinansowanie 1500zł na organizację Festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Dodał, że środki te wracają z powrotem do naszej gminy, ponieważ organizatorzy festiwalu wynajmują noclegi podczas trwania festiwalu w Ośrodku Wypoczynkowym „Bachmaty”.

4) dofinansowanie 2 000zł na Klasztor Prawosławny Śww. Marty i Marii na Świętej Grabarce na budowę Domu Pielgrzyma i budowy ołtarza polowego.

Uwag do zaproponowanych zmian w budżecie gminy na 2007r. przez Pana Wójta nie wniesiono.
Innych głosów w dyskusji do budżetu gminy na 2007r. nie było.

W związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy, oddał głos Przewodniczącym poszczególnych Komisji, w celu przedstawienia wypracowanych opinii o budżecie gminy na 2007r.
Przewodniczący Komisji: Rozwoju Gospodarczego Gminy, Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Porządku Publicznego przedstawili opinie pozytywne o budżecie gminy na 2007r.
Opinie te stanowią załącznik do protokołu.

Ze względu, że innych głosów w dyskusji nie było, Przewodniczący Rady Gminy, odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2007r.
Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

W głosowaniu jawnym nad projektem uchwały udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0.
Przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie przyjęła

Uchwałę Nr IV/27/07
(w załączeniu)
w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2007r.


Drugi projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2007r. przedstawił Pan Jerzy Kułaj Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Do przedstawionego projektu uchwały nikt z radnych nie zabrał głosu.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały sprawie przyjęcia programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2007r.

W głosowaniu jawnym nad projektem uchwały udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0.
Przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie przyjęła

Uchwałę Nr IV/28/07
(w załączeniu)
sprawie przyjęcia programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2007r.

Wyjaśnień do kolejnego projektu uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007r. przedstawił Wójt Gminy.
Do przedstawionego projektu uchwały nikt z radnych nie zabrał głosu.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007r

W głosowaniu jawnym nad projektem uchwały udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0.


Przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie przyjęła

Uchwałę Nr IV/29/07
(w załączeniu)
w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007r.


Następny projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny również przedstawił Wójt Gminy. Wyjaśnił, że sprawa ta była przedmiotem obrad sesji w dniu 25 kwietnia 2006r. i Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nieruchomości gminnej. Dotyczyło to niezabudowanej nieruchomości położonej w obrębie wsi Dubicze Cerkiewne o pow. 0,10 ha będącej w użytkowaniu Pana Grzegorza Rybaka, Jacka Kozińskiego, Jana Onikiuka i Jana Tomaszuka . Dokumenty zostały złożone do notariusza, który zażądał nowej uchwały w tej sprawie. W związku z powyższym został przygotowany nowy projekt uchwały w tej samej sprawie .

Przewodniczący Rady Gminy odczytał przygotowany projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny.
W głosowaniu jawnym nad projektem uchwały udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0.

Przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie przyjęła


Uchwałę Nr IV/30/07
(w załączeniu)
w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny.


Do pkt. 8
Odpowiedzi na interpelacje i wnioski udzielił Wójt Gminy.
Odpowiadając na wniosek radnego wsi Istok i Witowo, Wójt Gminy stwierdził, że już udzielił odpowiedzi na wnioski przy omawianiu budżetu gminy na 2007r. Drogi Istok- Witowo i Witowo – Długi Bród w planie powiatu ujęte są do realizacji. Starostwo Powiatowe w Hajnówce w najbliższych dniach zostanie powiadomione, że gmina Dubicze Cerkiewne wyraża zgodę na dofinansowanie kosztów opracowania dokumentacji technicznej przebudowy dróg powiatowych na terenie naszej gminy i zarezerwowała na ten cel kwotę 20000zł.
Wniosek radnego wsi Jelonka zostanie przesłany wraz z uzasadnieniem do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku w celu zajęcia stanowiska w sprawie ograniczenia prędkości do 40 km/h w samej wsi Jelonka.
W sprawie kanalizacji, Wójt Gminy dodał, że koncepcja jest robiona na całość gminy, a już realizacja będzie uzależniona od ilości osób chętnych.
Na wniosek radnego Bogunia w sprawie budowy wieży „PLUS” w Starzynie wyjaśnił , że niewiele może wyjaśnić. Pozwolenie na budowę zostało wydane, decyzja uprawomocniła się. Termin umowy kończy się w tym roku. Jest zapewnienie, że z pracami wejdą na wiosnę br.
Na wnioski dotyczące równania dróg powiatowych wyjaśnił, że jest zapewnienie Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce, że wszystkie drogi w najbliższym okresie będą równane.
W miejscowości Rutka przepust jest już robiony przez ZDP w Hajnówce.
W sprawie wniosku radnego wsi Dubicze Cerkiewne wyjaśnił, że były prowadzone rozmowy z Starostwem Powiatowym w Hajnówce odnośnie współfinansowania poprzez zakupienie chodników i krawężników przez powiat a pracownicy fizyczni gminy ułożą we własnym zakresie.
W sprawie bobrów Wójt Gminy wyjaśnił, że bobry są pod ochroną i rolnicy powinni składać wnioski o odszkodowanie natomiast skarpy zostaną poprawione.
W sprawie placu szkolnego w m. Czechy Orlańskie wyjaśnił, że nieruchomość ta została podzielona na 3 mniejsze działki. Jest osoba chętna nabyć, poczynione zostały działania związane ze sprzedażą. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na potrzeby mieszkańców tej wsi.

Wniosek radnego Jakoniuka zostanie przesłany do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce w celu realizacji.
Wniosek radnego wsi Jagodniki zostanie sprawdzony w terenie i następnie zostaną poczynione starania dotyczące wspólnego wykonania remontu z gminą Hajnówka.
Wniosek zgłoszony przez Przewodniczącego Rady w sprawie kursowania autobusu do Starzyny zostanie przesłany do PKS w Siemiatyczach w celu zajęcia stanowiska.
W sprawie internetu wyjaśnił, że istnieje możliwość skorzystania z autobusu internetowego, ale to jest rozwiązanie jednodniowe. Zostanie przesłany wniosek do Telekomunikacji Polskiej SA w Hajnówce.
 

Do pkt. 9

W sprawach różnych głos zabrał Wójt Gminy, który przedstawił podanie dotyczące wyrażenia zgody na wymianę działki o pow. 0,16ha położonej w obrębie wsi Górny Gród na działkę gminną o pow. 0,32 ha .
Wójt Gminy dodał, że gmina nie jest zainteresowana wymianą gruntów. W związku z powyższym zwrócił się o opinię w tej sprawie do Rady.
Radni upoważnili Wójta Gminy do zajęcia stanowiska w tej sprawie. W trakcie dyskusji potwierdzili jednogłośnie (bez głosowania) stanowisko Wójta Gminy w tej sprawie.

W sprawach różnych głos zabrał Pan Borowik Mirosław – przedstawiciel PZU w Bielsku Podlaskim, który zapoznał obecnych na sesji z dotowaniem ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Przedstawione materiały stanowią załącznik do protokołu.
W dalszej części Wójt Gminy zapoznał radnych z pismem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku skierowanego do Dyrektora SP ZOZ w Hajnówce w sprawie rozważenia propozycji odstąpienia przez SP ZOZ w Hajnówce od udzielania świadczenia nocnej i świątecznej wyjazdowej opieki lekarskiej na rzecz Pogotowia Ratunkowego. Przedstawił też odpowiedź Dyrektora SP ZOZ w Hajnówce na ww. pismo.
Przedstawione pisma stanowi ą załącznik do protokołu.
Radni po dyskusji wyrazili opinię pozostawienia dwóch stacji pogotowia funkcjonujących na zasadach dotychczasowych (przy placówce szpitalnej i na ulicy Bielskiej w Hajnówce).

Uwag i poprawek do protokółu z III Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.

Ze względu, że innych głosów wśród radnych do powyższego punktu nie było, wobec powyższego Przewodniczący Rady o godz. 1505 zamknął IV Sesję, dziękując radnym za aktywny udział w obradach.


Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

Przewodniczący Rady Gminy

 

inż. Jerzy Karpiuk

 


Protokołowała:
Maria Pietryczuk 

 

Metryka strony

Udostępniający:

Wytwarzający/odpowiadający: Kamil Chraniuk

Wprowadzający: Kamil Chraniuk

Data wprowadzenia: 2007-07-09

Data modyfikacji: 2008-05-16

Opublikował: Kamil Chraniuk

Data publikacji: 2007-07-09