protokoł-xxii-29-12-08

 
 

Protokół Nr XXII/08

z obrad Sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne,
która odbyła się w dniu 29 grudnia 2008r
w sali Urzędu Stanu Cywilnego
w Dubiczach Cerkiewnych .

  



Obradom Sesji przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk


Stan rady – 15
Obecnych radnych - 14


Radni Rady Gminy obecni na sesji :
1. Szymaniuk Grzegorz
2. Czykwin Mikołaj
3. Korch Wieczysław
4. Szymaniuk Irena
5. Troc Aleksy
6. Żak Jan
7. Oksentiuk Nina
8. Karpiuk Andrzej
9. Karpiuk Jerzy
10. Boguń Wiktor
11. Jakoniuk Włodzimierz
12. Holonko Mikołaj.

13. Guryn Mikołaj
14. Berezniak Władysław.


Radni Rady Gminy nieobecni na sesji :


1. Kazimieruk Andrzej

Ponadto w sesji udział wzięli :


   1. Anatol Pawłowski-   Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne

   2. Leon Małaszewski – Radny Powiatu Hajnowskiego

   3. Jan Niczyporuk   - Komendant Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych.

   4. Jerzy Kułaj – Posterunek Policji w Kleszczelach.

   5. Mikołaj Ławrynowicz – Sekretarz Gminy Dubicze Cerkiewne.

 

     Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Karpiuk o godz. 1000 otworzył XXII zwyczajną Sesję Rady Gminy, powitał gości zaproszonych i radnych, a następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na ogólną liczbę 15 radnych na sali obrad jest 14 radnych, co stanowi ustawową ilość, przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 Listy obecności radnych i pozostałych osób uczestniczących w obradach stanowią załącznik do protokołu ( Nr 1, 2 )

Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt porządku obrad. Przypomniał, że został on radnym przesłany  w zaproszeniu na sesję i  następnie   zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad w pkt. 6 podjęcie uchwał o ppkt. 12 podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wydatków budżetu gminy, które w 2008r. nie wygasają z upływem roku budżetowego.     Zaproponowane zmiany o rozszerzenie porządku obrad, Przewodniczący poddał pod głosowanie

 

Rada Gminy w głosowaniu jawnym jednogłośnie ( 14 głosów „za" ) przyjęła zaproponowane zmiany do porządku obrad a następnie w głosowaniu jawnym jednogłośnie ( 14 głosów „za" ) przyjęła całość porządku obrad , jak niżej :



1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Interpelacje i zapytania radnych

5.Uchwalenie budżetu gminy na 2009r.
6. Podjęcie uchwał w sprawie:

    1)zmian w budżecie gminy na 2008r.

     2) ustalenia wysokości diety zryczałtowanej przewodniczącym organu wykonawczego jednostek pomocniczych gminy Dubicze Cerkiewne.

     3) ustalenia wysokości diet i zwrotu kosztu podróży radnym.

     4) likwidacji środka trwałego we wsi Witowo będącego własnością gminy Dubicze Cerkiewne.

      5)organizacji punktu przedszkolnego w Dubiczach Cerkiewnych.

      6) zatwierdzenia planu pracy Rady Gminy na 2009r.

      7) zatwierdzenia planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy

      8) zatwierdzenia planu pracy komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury, Fizycznej, Sportu i Turystyki.

      9) zatwierdzenia planu pracy Komisji Porządku Publicznego.

     10) zatwierdzenia planu pracy komisji Rewizyjnej

      11) zmieniająca uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości.

      12) ustalenia wydatków budżetu gminy, które w roku 2008 nie wygasają z upływem roku budżetowego

7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
8. Sprawy różne.

9. Zamknięcie XXII sesji Rady Gminy.

 

Do pkt.3
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że protokół z XXI Sesji znajduje się na stoliku protokolanta. Stwierdził on, że jeżeli do końca sesji nie zostaną zgłoszone poprawki lub uwagi będzie uważał, że protokół został przyjęty.

 
 
 
 
 
 
 
Do pkt.4.
 

W tym punkcie radni zgłosili interpelacje i zapytania w niżej wymienionych sprawach:

 

1.Radny wsi Jagodniki – Holonko Mikołaj
Wnioskował o naprawienie drogi (ulicy) wraz z nawiezieniem w m. Siemiwołoki.

 

2. Radny wsi Grabowiec – Szymaniuk Grzegorz

Nawiązał do wniosku, który już kilkakrotnie zgłaszał w sprawie budowy drogi żwirowej Grabowiec – Dubicze Cerkiewne . Stwierdził, że odcinek tej drogi można zaliczyć do ulicy ponieważ po tej drodze są budynki mieszkalne od strony Grabowca i od strony Dubicz Cerkiewnych. Wspomniał, że budynek szkoły w Grabowcu został sprzedany a zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rady środki uzyskane z sprzedaży nieruchomości w danej wsi powinny być zainwestowane w tą wieś. Zwrócił się do radnych o ujęcie budowy tej drogi do planu na 2009r.

3. Radny wsi Koryciski -Aleksy Troc

Po zabraniu głosu zwrócił się o naprawienie drogi wraz z nawiezieniem w m. Koryciski prowadzącej od wsi Istok poza stodołami  wsi Koryciski tzw. gościniec. Dodał, że w m. Koryciski od dłuższego czasu nie była realizowana żadna inwestycja a droga wykorzystywana jest przez wielu mieszkańców wsi Koryciski i nie tylko.

 

4. Radny wsi Zabagonie – Andrzej Karpiuk

Wnioskował  o naprawę drogi w m. Zabagonie prowadzącej na łąki w kierunku Pasiecznik Małych. Stwierdził, że stan tej drogi jest fatalny i zaproponował wykonanie rowu i obkopanie tej drogi. Zdaniem radnego po wykopaniu rowu  stan tej drogi powinien ulec poprawie.

 

5. Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Karpiuk

Stwierdził, że droga Werstok – Wiluki powinna być zrealizowana w przyszłym roku, o którą mieszkańcy ubiegają się od kilku lat. Ponadto zgodnie z ustaleniami przyjętymi przez Komisję Rozwoju Gospodarczego dokumentacja  na zmianę nawierzchni drogi w m. Werstok powinna być wykonana w 2009r.. Nadmienił, że w tej miejscowości również była sprzedana nieruchomość i środki należy przeznaczyć na tą wieś.

 

6. Radny wsi Czechy Orlańskie – Berezniak Władysław  

złożył wniosek  o  partycypację gminy w kosztach budowy drogi w m. Czechy Orlańskie.
 

7. Radny wsi Dubicze Cerkiewne – Mikołaj Czykwin

Wnioskował o zaplanowanie na 2009r.  realizacji dróg i ulic w samej miejscowości Dubicze Cerkiewne, ponieważ miejscowość Dubicze Cerkiewne jest siedzibą gminy i o wizerunek wsi Dubicze Cerkiewne  należy zadbać.

 

8. Radny wsi Starzyna – Wiktor Boguń

Zwrócił się z prośbą o przyśpieszenie budowy wodociągu w m. Nikiforowszczyzna. Stwierdził, że tyle lat planuje się tą inwestycję ale jej realizacja odciąga się z roku na rok.

 

9. Radny wsi Tofiłowce – Jan Żak

W swoim wniosku nawiązał do oświetlenia ulicznego. Stwierdził, że w m. Tofiłowce należałoby przed świętami uzupełnić brakujące żarówki oraz w wszystkich miejscowościach w okresie świąt Bożego Narodzenia  należy włączyć oświetlenie uliczne  na całą noc .

Przewodniczący Rady Gminy zobowiązał Wójta Gminy do udzielenia odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania w pkt.7 dzisiejszego porządku obrad.

 
 
Do pkt.5.

         Realizację tego punktu rozpoczął Wójt Gminy, stwierdził, ze projekt budżetu gminy na 2009r w wersji przyjętej Zarządzeniem Wójta Gminy był przedstawiony Radzie Gminy na poprzedniej sesji oraz   był wysłany radnym wraz z zaproszeniem na sesję i uważa że jest znany Radzie Gminy. W związku z powyższym zaproponował radnym  dyskusję do projektu budżetu   oraz zgłaszanie ewentualnych zmian propozycji do budżetu na 2009r.

Poinformował, ze projekt budżetu na 2009r. został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku oraz wszystkie komisje Rady Gminy zaopiniowały pozytywnie projekt budżetu gminy na 2009r.

Budżet gminy po stronie dochodów wynosi 6 403 118zł a po stronie wydatków wyniesie 7 934 160zł. Deficyt budżetu gminy w wysokości 1 531 042zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z wolnych środków, jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu gminy, w tym wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie 944 763zł oraz planowanymi pożyczkami długoterminowymi w kwocie 586 279zł. Natomiast wydatki na programy i projekty realizowane ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszy Spójności zaplanowano na kwotę 1 118 798zł.

W dyskusji większość radnych zaproponowała aby skupić się na zadaniach inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji na 2009r. i przeanalizować je pod kątem zasadności realizacji w 2009r. wraz z możliwościami finansowymi gminy w 2009r. Przy tym Wójt Gminy poinformował, że składane wnioski o dofinansowanie przebudowy dróg gminnych ze środków unijnych jak też i środków budżetu państwa (tzw. Schetynówki) zostały odrzucone. W związku z tym należy zastanowić się jakie decyzje w tym zakresie należy podjąć w 2009r. Zaproponował radnym aby zgodnie z zapewnieniami radnych na jednej z sesji, drogę we wsi Tofiłowce przebudować we własnym zakresie inwestując własne środki finansowe.

 

W dyskusji do przedstawionego budżetu gminy na 2009r. radny wsi Grabowiec wnioskował o ujęcie przebudowy drogi   w m. Grabowiec w 2009r.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego wsi Grabowiec

Stan radny 14; za wnioskiem radnego oddano 6 głosów; przeciw 1 głos i wstrzymało się od głosu 7 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek radnego został przyjęty większością głosów i przebudowa drogi w m. Grabowiec zostanie ujęta w budżecie gminy na 2009r.

 

W dalszej dyskusji nad budżetem gminy na 2009r. dyskutowano nad budową oczyszczalni przydomowych w 2009r. Radni wnioskowali o zmniejszenie budowy oczyszczalni do 20 szt ze względu na zwiększenie ilości zaplanowanych inwestycji do realizacji w 2009r.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnych, zapytując kto z radnych jest za zaplanowaniem na 2009r. budowy 20 szt. oczyszczalni przydomowych.

Stan radny 14; za wnioskiem oddano 14 głosów; przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 od głosu .

Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek został jednogłośnie przyjęty przez radnych.
 

Następny wniosek złożył Przewodniczący Rady Gminy w sprawie ujęcia w projekcie budżetu opracowania dokumentacji technicznej przebudowy drogi w m.Werstok .

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek zapytując kto z radnych jest za zaplanowaniem na 2009r opracowania dokumentacji technicznej na drogę Werstok.

Stan radny 14; za wnioskiem oddano 5 głosów; przeciw 2 głosy i wstrzymało się 7 głosy.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że wniosek większością głosów został przyjęty przez Radę.

W dalszej części dyskusji nad budżetem gminy na 2009r. a w szczególności w części dotyczącej zadań inwestycyjnych radny wsi Grabowiec zapytał, która droga z środków własnych będzie realizowana jako pierwsza w przyszłym roku: Grabowiec-Dubicze Cerkiewne czy w Tofiłowcach. Dodał, że jest to jego wniosek .

 

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego wsi Grabowiec. Stwierdził, że każdy radny ma jeden głos. Obecnych było: 13 radnych. Radny Czykwin wyszedł z sali obrad.

za drogą w Tofiłowcach oddano 9 głosów,

za drogą w m. Grabowiec oddano 2 głosy

wstrzymało się 2 głosy.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że większość głosów oddano na drogę w m. Tofiłowce. W związku z powyższym jako pierwsza będzie realizowana droga w m. Tofiłowce.

 

Wójt Gminy poinformował, że w budżecie gminy zostały zaplanowanie środki własne na przebudowę drogi powiatowej w m. Czechy Orlańskie , kosztem rezygnacji z opracowania dokumentacji technicznej kanalizacji zbiorczej w m. Grabowiec i Czechy Orlańskie. Podkreślił, że gmina w br. wydatkowała dużo środków na opracowanie dokumentacji technicznych zadań inwestycyjnych jednak żadnej z nich nie udało się zrealizować.

 

Następnie Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego poinformował Radę, że na posiedzeniu komisji dyskutowano nad zakupem ciągnika z koparką. Stwierdził, że komisja widzi potrzebę zakupienia przez gminę  w/w  sprzętu.

Wójt Gminy potwierdził, że wniosek komisji jest zasadny ale przy tak dużej ilości zaplanowanych zadań inwestycyjnych nie widzi możliwości sfinansowania jego zakupu. Dodał, że był w gminie przedstawiciel jednej z firm z ofertą i zaproponował sprzęt za cenę 150 tys.zł . Zdaniem Wójta Gminy na dzień dzisiejszy korzystniejszym rozwiązaniem dla gminy będzie wynajęcie sprzętu w razie potrzeby i zapłacenie za zrealizowaną usługę.

W tej sprawie innych głosów w dyskusji nie było.

 

Wójt Gminy zabierając ponownie głos stwierdził, że uwzględniając zgłoszone wnioski przez radnych podczas dyskusji proponuje   ujęcie następujących zadań inwestycyjnych   do realizacji na 2009r.jak:

  • Linia wodociągowa we wsiach Górny Gród i Nikiforowszczyzna,
  • Wykonanie dokumentacji technicznej do przebudowy drogi w m. Werstok
  • Przebudowa drogi gminnej w m. Tofiłowce
  • Przebudowa drogi gminnej w m. Werstok – Wilki
  • Przebudowa drogi gminnej Grabowiec – Dubicze Cerkiewne
  • Przebudowa i rozbudowa oraz wyposażenie GOZ w Dubiczach Cerkiewnych w ramach programu dostosowawczego
  • Wykonanie dokumentacji technicznej do budowy kanalizacji w m. Grabowiec, Tofiłowce i Czechy Orlańskie, Jagodniki
  • Budowa 20 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków,
  • Remont oświetlenia ulicznego w gminie
  • Remont świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem placu przyległego do budynku w m. Grabowiec,
  • Remont budynku Gminnego Ośrodka Sportu i rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych – II etap.
Radni przyjęli przedstawione zadania do realizacji przez Wójta Gminy nie wnosząc uwag.
 

Następnie  głos zabrał Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy i stwierdził, że Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu gminy na 2009r.

Innych głosów w dyskusji do projektu budżetu gminy na 2009r. nie było.

 

W związku z powyższym Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009r.

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano13 głosów, przeciw-0 głosów i wstrzymał się 1 głos.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy większością głosów powzięła

 
 

Uchwałę Nr XXII/96/08

 

w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2009r.

 
 
 
 
 
Do pkt.6
ad1)
 

Wyjaśnień do przygotowanego pod obrady dzisiejszej sesji projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy przedstawiła Pani Skarbnik Gminy. Poinformowała, że zmiany w budżecie wynikają przede wszystkim z przeliczenia w poszczególnych działach wydatków i dochodów w budżecie na koniec 2008r. Zmiany te wynikają też z powodu nie zrealizowania przewidzianych w roku 2008 zadań inwestycyjnych.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008r.

Do przedstawionego projektu uchwały nie wniesiono uwag.

 

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady, oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 od głosu .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie   powzięła

 

Uchwałę Nr XXII/97/08

w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008r.

 
 
ad.2)
 

Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Przewodniczącemu Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy, który poinformował, że Komisja na swym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie podwyższenia do 30zł diety zryczałtowanej przewodniczącym organu wykonawczego jednostek pomocniczych gminy Dubicze Cerkiewne. Dodał, że podwyższenie diety sołtysom przyczyni się być może do wyższej aktywności udziału sołtysów   w sesjach.

W dyskusji głos zabrał radny wsi Dubicze Cerkiewne Mikołaj Czykwin i złożył wniosek o podwyższenie do 50zł sołtysom za udział w sesji.

W związku z złożonym wnioskami, Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wnioski.

W głosowaniu wzięło udział 14 radnych; za wnioskiem komisji oddano –6 głosów, za wnioskiem radnego Czykwina oddano – 7 głosów, przeciw-0 głosów i wstrzymał się 1 głos.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że wniosek radnego Czykwina większością głosów został przyjęty przez Radę.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości   diety zryczałtowanej przewodniczącym organu wykonawczego jednostek pomocniczych gminy Dubicze Cerkiewne. 

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano13 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymał się 1 głos .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy większością głosów    powzięła

 

Uchwałę Nr XXII/98/08

(w załączeniu)

w sprawie ustalenia   diety zryczałtowanej przewodniczącym organu wykonawczego jednostek pomocniczych gminy Dubicze Cerkiewne.

 
 
 
ad.3)

Wyjaśnień do kolejnego projektu uchwały udzielił Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy, który poinformował o zasadności  podwyżek dla Przewodniczącego Rady i Radnym. Zaznaczył, że w związku z składanymi wnioskami o środki finansowe w 2008r, sesje odbywały się prawie co miesiąc. Funkcję swoją wykonują z zaangażowaniem i poświęceniem o czym świadczy obecność radnych na sesjach prawie zawsze 100% . Po drugie dodał, że diety radnych i przewodniczącego są dużo niższe od wysokości diet pobieranych przez radnych   w sąsiednich gminach. Stwierdził, że komisja zaopiniowała podwyższenie przewodniczącemu rady o 200zł miesięcznie a pozostałym radnym o 50zł miesięcznie.

 

W dyskusji głos zabrał radny wsi Dubicze Cerkiewne Mikołaj Czykwin i wnioskował o podwyższenie przewodniczącemu o 200zł, wiceprzewodniczącym o 100zł i pozostałym radnym o 50zł miesięcznie..

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie złożone wnioski.

W głosowaniu wzięło udział 14 radnych; za wnioskiem komisji oddano –6 głosów, za wnioskiem radnego Czykwina oddano – 6 głosów, przeciw-0 głosów i wstrzymało się 2 głosy.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że oba wnioski otrzymały jednakową ilość głosów. W tej sytuacji, zgodnie z Statutem gminy, rozstrzyga głos Przewodniczącego i on zatwierdza wniosek radnego Czykwina.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości   diet i zwrotu kosztów podróży radnym. 

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano10 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się – 4 głosy .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy większością głosów    powzięła

 

Uchwałę Nr XXII/99/08

(w załączeniu)
 
w sprawie ustalenia wysokości   diet i zwrotu kosztów podróży radnym.
 
ad.4)

Wyjaśnień do następnego projektu uchwały w sprawie likwidacji środka trwałego w m. Witowo będącego własnością gminy przedstawił Sekretarz Gminy – Mikołaj Ławrynowicz. Stwierdził on, że budynek od kilkunastu lat znajduje się w bardzo złym stanie i należy podjąć działania związane z rozebraniem tego budynku ponieważ może dojść do jego zawalenia.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie likwidacji środka trwałego w m. Witowo będącego własnością gminy.

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 

Uchwałę Nr XXII/100/08

(w załączeniu)
 

w sprawie likwidacji środka trwałego w m. Witowo będącego własnością gminy.

 
ad.5)

Projekt uchwały w sprawie organizacji Punktu Przedszkolnego w Dubiczach Cerkiewnych

omówiła Pani Bogusława Gawryluk. Poinformowała radnych, że zgodnie z Uchwałą Rady Gminy z 2006r. w sprawie kontynuowania projektu „Klub przedszkolaka na wsi” gmina Dubicze Cerkiewne zobowiązała się do jego kontynuowania po zakończeniu projektu ze środków własnych. Aby móc realizować podjęte zobowiązanie Rada Gminy musi powołać punkt przedszkolny, który jest jedną z form wychowania przedszkolnego, w szkołach podstawowych. Dodała, że punkt przedszkolny działać będzie według metody Marii Montessori i głównym celem punktu będzie zapewnienie dzieciom możliwości wszechstronnego rozwoju psychofizycznego w warunkach poszanowania ich godności i wolności światopoglądowej i wyznaniowej. Dodała, że  punkt będzie funkcjonował przez cały rok a przerwa wakacyjna będzie trwać od 1.08. do 31.08.2009r.

 

Następnie głos zabrała Pani Leoniuk, która będzie prowadzić te zajęcia i pokrótce wyjaśniła radnym na czym polega metoda Marii Montessori.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały. Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 
 

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 
Uchwałę Nr XXII/101/08
(w załączeniu)
 

w sprawie organizacji Punktu Przedszkolnego w Dubiczach Cerkiewnych.

 
 
 ad.6)

 W tym punkcie Przewodniczący Rady Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Rady Gminy na 2009r.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia plan pracy Rady Gminy na 2009r.

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 

Uchwałę Nr XXII/102/08

(w załączeniu)
 
w sprawie zatwierdzenia plan pracy Rady Gminy na 2009r.
 
ad.7).
 

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy - Wieczysław Korch

 przedstawił plan pracy komisji na 2009r.-

Do przedstawionego planu pracy  nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia plan pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy na 2009r.

W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 
Uchwałę Nr XXII/103/08
(w załączeniu)
 

w sprawie zatwierdzenia plan pracy komisji Rozwoju Gospodarczego Gminy na 2009r.

 
 

ad.8) Kolejny plan pracy na 2009r.  przedstawił Przewodniczący Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki . – Mikołaj Guryn.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na 2009r.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

 W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 
Uchwałę Nr XXII/104/08
(w załączeniu)
 

w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na 2009r.

 
 
 
ad.9)

 Plan  pracy Komisji Porządku Publicznego na 2009r. przedstawił Przewodniczący Komisji – Mikołaj Czykwin

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Porządku Publicznego na 2009r.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

 W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 
Uchwałę Nr XXII/105/08
(w załączeniu)
 
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Porządku Publicznego na 2009r.
 
 
 
 
 
 
ad.10)

 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej –Grzegorz Szymaniuk przedstawił plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

 W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 
Uchwałę Nr XXII/106/08
(w załączeniu)
 

w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r.

 
ad.11)

Projekt uchwały zmieniającej w sprawie podatku od nieruchomości przedstawił Sekretarz Gminy. Poinformował, że w przygotowanym projekcie uchwały zmienia się tylko w §1 pkt.2 lit.c „ od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego z 6,40zł na 4,70zł od 1m2 powierzchni użytkowej”. Wyjaśnił, że w tej grupie są przede wszystkim emeryci i renciści posiadający do 1 ha i przyjmując uchwaloną stawkę na poprzedniej sesji   musieliby płacić duży podatek.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały zmieniającej w sprawie podatku od nieruchomości na 2009.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

 W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

Uchwałę Nr XXII/107/08
(w załączeniu)
 

zmieniająca uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości.

 
 
ad.12)

        Wyjaśnień do projektu uchwały w sprawie ustalenia wydatków budżetu gminy, które w roku 2008 nie wygasają z upływem roku budżetowego - udzieliła Pani Skarbnik – Anna Kulik.

Stwierdziła, że gmina uczestniczy w programie pn.”uczeń na wsi” pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie i w   m-cu grudniu otrzymała środki w kwocie 9040,50zł , które może wydać na jego realizację do końca czerwca 2009r. W związku z powyższym zgodnie z obowiązującymi procedurami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych należy podjąć uchwałę w tej sprawie.

Do przedstawionego projektu nikt z radnych nie zabrał głosu.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wydatków budżetu gminy, które w roku 2008 nie wygasają z upływem roku budżetowego.

 W głosowaniu jawnym na stan 14 radnych za przyjęciem przedstawionej uchwały przez Przewodniczącego Rady oddano14 głosów, przeciw 0 głosów i wstrzymało się 0 głosów .

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie    powzięła

 
Uchwałę Nr XXII/108/08
(w załączeniu)
 

w sprawie ustalenia wydatków budżetu gminy, które w roku 2008 nie wygasają z upływem roku budżetowego.

 
 
Do pkt. 7

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone przez radnych w pkt. 4 udzielił Wójt Gminy.

 

Odpowiadając na wniosek radnego wsi Jagodniki wyjaśnił, że pracownicy gminy odpowiedzialni za sprawy dróg wiosną sprawdzą w terenie a następnie zostaną podjęte działania poprawienia drogi w miarę możliwości finansowych gminy.

 

W sprawie wniosku radnego z Zabagonia wyjaśnił, że jeżeli chodzi tylko o wykopanie rowu to jest możliwe do załatwienia ponieważ wykopanie rowy wyniesie około 1200zł ale pozostałe czynności muszą zostać wykonanie przy wsparciu czynowym mieszkańców korzystających z tej drogi.

Radny zgodził się na przedstawioną propozycję przez Wójta Gminy.

 

Na wniosek radnego wsi Koryciski, w sprawie naprawy drogi wraz z nawiezieniem wyjaśnił, że rozważy się możliwość naprawy na wiosnę sposobem gospodarczym lub być może   spróbuje się uzyskać środki z rekultywacji .

 
 
Do pkt. 8.
 

      Wójt Gminy odczytał pismo z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce o wsparcie finansowe Komendy w 2009r.

Radni po dyskusji upoważnili Wójta Gminy do udzielenia w miarę możliwości finansowych wsparcia finansowego działalności komendy w 2009r. z rezerwy budżetowej Wójta Gminy i poinformowania Rady Gminy o udzielonym wsparciu. Rada Gminy nie wypowiedziała się co do wysokości wsparcia finansowego.

 

       Kolejne pismo przedstawione przez Wójta Gminy wpłynęło od Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji drohiczyńskiej o wsparcie finansowe na realizację działań zaplanowanych przez młodzież i na rzecz młodzieży z Podlasia i wschodniego Mazowsza poprzez zakup albumów pt. „Ojcze Święty Kochamy Ciebie”.

Radni po dyskusji   wyrazili opinię pozytywną zakupienia 6 egz. albumu „Ojcze Święty Kochamy Ciebie” i 6 płyt „Śpiewajmy Panu” jako cegiełki wspierające fundusz stypendialny „Odkrywamy talenty”.

 

Innych wypowiedzi w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

 

Uwag i poprawek do protokółu z XXI Sesji nie było, wobec czego protokół został przyjęty.

 

      W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady Gminy, podziękował radnym i osobom zaproszonym za udział w sesji, po czym o godz.1340 zamknął XXII Sesję Rady Gminy.

 
 

Protokołowała :                                                                            Przewodniczący Rady Gminy

 

Maria Pietryczuk                                                                                     Jerzy Karpiuk

Metryka strony

Udostępniający: Maria Pietryczuk

Wytwarzający/odpowiadający: Igor Kondratiuk

Wprowadzający: Igor Kondratiuk

Data wprowadzenia: 2009-02-19

Data modyfikacji: 2009-03-16

Opublikował: Igor Kondratiuk

Data publikacji: 2009-02-19